БАН е отличена със специална награда в Националния конкурс „Сграда на годината 2022“

Емблематичната централна сграда на академията е една от най-забележителните културни и архитектурни ценности на София.

Новини
14:47 - 16 Декември 2022
2453
БАН е отличена със специална награда в Националния конкурс „Сграда на годината 2022“

Централната сграда на Българската академия на науките (БАН) (София, ул. „15-и ноември“ 1) е отличена със специалната награда „Консервация и реставрация на фасади/художествени елементи и художествено осветление“ в категорията „Социална инфраструктура - култура, наука и образование“ в Националния  конкурс „Сграда на годината 2022“.

Това съобщи пресцентърът на БАН.

Годишните награди бяха връчени на тъpжecтвeнa церемония на 15 декември в Ѕоfіа Еvеnt Сеntеr. Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски получи отличието.

Инвеститор на проекта е Българската академия на науките - архитект: Милена Крачанова, реставратор: Аглика Икономова, художествено осветление: Росен Йовчев и инж. Марин Вълчев, а изпълнител е сдружението „ЕМ Билдинг 2020“.

Във връзка със 150-годишнината от основаването на Българското книжовно дружество (сега БАН) за Централната сграда на БАН са инициирани консервационно-реставрационни дейности по фасадите и художествените им елементи, и реализиране на художествено осветление. Целта на проекта е да се подчертае важността на сградата като символ на науката и духовността, като ключов исторически и градоустройствен репер, и като символ на социалната ангажираност на поколенията.

Емблематичната сграда на Българската академия на науките е една от най-забележителните културни и архитектурни ценности на София.

Сградата има основно три строителни периода. Първият период (1890-1892 г.) е по проект на арх. Якоб Хайнрих Майер; вторият (1906 г.) - по проект на арх. Петко Момчилов, когато се пристрояват две нови тела към съществуващата ъглова сграда; а през третия период се развива ново застрояване в посока на катедралния храм „Св. Александър Невски“.

През годините са извършвани редица ремонтни и консервационно-реставрационни дейности, първите от които са за възстановяване на сградата след бомбардировките през Втората световна война.

Целта на Националния конкурс „Сграда на годината“ е да отличава най-добрите постижения при реализация на съвременни сградни проекти през съответната година в България, както и свързаните с реализацията им инвеститор, архитект и строител.

Учacтницитe в ĸoнĸypca са oцeнявaни oт 33-членното жури oт изявeни пpoфecиoнaлиcти в oблacттa нa инвecтициитe, cтpoитeлcтвoтo, apxитeĸтypaтa, ĸyлтypaтa и aĸaдeмичнитe cpeди, c пpeдceдaтeл пpoф. д-p apx. Гeopги Cтaнишeв.

Конкурсът се организира от ГРАДЪТ Медиа Груп и се провежда под патронажа на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Снимка: Cardamon.Studio