„Нисан“ търпи рекордни загуби

Японският производител на автомобили Nissan отчете рекордна нетна загуба от 700-750 милиарда йени (4,91-5,26 милиарда долара) за фискалната година, приключваща през март. Автомобилният производител търпи тези финансови загуби заради преструктурирането на производството.
Това съобщава Ройтерс.
Този размер на загубите е най-големият в историята на компанията. Третият по големина производител на автомобили в Япония съкращава много работни места, намалява капацитета на поточните си линии и затваря заводи.
Nissan регистрира обезценка на активи от над 500 милиарда йени в Северна Америка, Латинска Америка, Европа и Япония след преглед на производствените активи с допълнителни разходи за преструктуриране на обща стойност над 60 милиарда йени. В момента нейният изпълнителен директор Иван Еспиноза се опитва да коригира ситуацията.
„Ние предприемаме разумната стъпка да преразгледаме нашата годишна перспектива въз основа на задълбочен анализ на нашите резултати и балансовата стойност на нашите производствени активи“, каза Еспиноса, който пое поста главен изпълнителен директор този месец.
Ще припомним, че Nissan и Honda не успяха да постигнат сделка през февруари за сливане, за да създадат автомобилна компания на стойност 60 милиарда долара. Сделката се провали заради предложението на Honda Nissan да стане дъщерно дружество.
Сега, автомобилният производител Nissan заяви, че очаква годишна оперативна печалба от 85 милиарда йени, около 30% по-ниска от предишната прогноза.