„ Веберови“ – жените около Моцарт разказват за гения в концерт-спектакъл на Софийската филхармония
Известни артисти ще изпълнят арии от австрийския композитор под палката на маестро Цанислав Петков
Кой уби Моцарт? Кой измисли брака по любов? Обичаше ли наистина Констанца своя съпруг и каква е ролята на масоните в живота му? Хитовата пиеса „Веберови“ от Феликс Митерер оживява в концерт-спектакъл на Софийската филхармония на 7 август в Парк-театър „Борисова градина“.
Историята, която завладя сцените на Западна Европа, ни среща с Констанца Моцарт, родена Вебер, нейните сестри и майка им, които преосмислят живота на току-що починалия Моцарт. Режисьорът Борислав Петранов, който е и преводач на текста, поверява ролите на актьорите от Сатиричния тетър Елена Атанасова, Деница Даринова, Анджелика Джамбазова и Явор Борисов. Ключова роля в спектакъла има и сопраното Пламена Гиргинова.
Цанислав Петков ще поведе оркестъра в изпълнението на откъси от най-знаковите Моцартови творби, сред които „Малка нощна музика“, Симфония №29, „Дон Жуан“, „Отвличане от сарая“, „Вълшебната флейта“ и др. Сценографията и костюмите са на Ханна Шварц.
Концерт-спектакълът „Веберови“ е част от летния сезон на Софийската филхармония „Споделете музиката“ и е подкрепен от Столична община – Календар на културните събитията.
Билети за концерт-спектакъла са налични на касата на зала „България“, на касата на Парк-театър „Борисова градина“ и в Ивентим. Писател и актьор, Феликс Митерер е сред най-уважаваните автори в Австрия. Той има десетки текстове за телевизионни и филмови продукции. Носител на
Австрийската награда за литература и на десетки награди за своите пиеси. „Веберови“ оживява за първи път на българска сцена в специалната адаптация за Националния оркестър.
Сопраното Пламена Гиргинова е родена в София, където завършва Немската езикова гимназия. След повече от 10 години като хорист и солист на Детския хор на Българското национално радио, Пламена решава, че музиката е нейното призвание и завършва класическо пеене в НМА “Проф. Панчо Владигеров” в класа на проф. Мила Дюлгерова. Като стипендиант на фондация “Борис Христов” тя се обучава оперното студио Санта Чечилия в Рим при Рената Скотто.
Продължава развитието си в майсторските класове на Дарина Такова, Анна Томова - Синтова, Енедина Лорис, Ева Линдквист, Силвана Дусман и др. Тя е стипендиант на фондацията на Йордан Камджалов. Пламена печели няколко престижно награди, сред които Първа награда от Националния конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“ и Първа награда от Международния конкурс за песенно дуо глас-пиано “Густав Малер”.
Пламена Гиргинова се превъплъщава неколкократно в ролята на Царицата на нощта от “Вълшебната флейта” на сцената на Варненска и Русенска опера, както и в ролята на куклата Олимпия от “Хофманови разкази” на Жак Офенбах. Участва в постановки на сценичната кантата “Кармина Бурана” от Карл Орф в рамките на естивала Opera Open в Пловдив.
Сред последните ѝ значими изяви е дебютът в ролята на Заиде от едноименната опера на Моцарт (премиера на самото произведение за България), както и участие в Моцартовата Голяма меса в до минор в Зала България неотдавна. През 2016 пътува активно из Европа с импровизационната опера “Опервил” на носителя на “Икар” Иво Димчев. През 2017 участва в спектаклите на “Парсифал” от Рихард Вагнер в Софийска опера.
Силно запален привърженик е на бароковото изкуство и е постоянен участник в майсторските класове на Йосиф Герджиков, както и на камерните концерти, посветени на бароковата музика, провеждащи се в Музикален център “Борис Христов”. Има много записи за БНТ и БНР, както и дискове с духовна музика на Учителя Петър Дънов.
Цанислав Петков е роден Русе. С профил пиано завършва НУМСИ „проф. Панчо Владигеров” – гр. Бургас в класа на Юлия Ненова. Участва активно в продукциите и концертите на училището и се отличава с високите си постижения на национални и международни конкурси. Участва също и в майсторски класове на проф. Паоло Поличи /Италия/, проф. Тамара Подубная /Русия/, проф. Марина Капацинская /България/, проф. Панчо Владигеров /Германия/ и други.
През 2009 г. е приет в НМА „проф. Панчо Владигеров”, а през 2010 г. профилира оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Пламен Джуров и доц. д-р Георги Патриков. Още като студент с премиерата на мюзикъла „Достатъчно” прави своя дебют на сцената на Националния музикален театър „Стефан Македонски”. През сезон 2013/2014 е стажант-диригент на Симфониета – Видин. От 2015г. е художествен ръководител и главен диригент на Камерен Оркестър – Хасково, а от 2017 г. – диригент и в Държавна Опера Бургас.