BETL ужили българи със 100 млн. долара

Излизат нови разкрития за пирамидата

Свят
14:21 - 23 Януари 2025
3820
BETL ужили българи със 100 млн. долара

Нови разкрития излизат с измамната схема BETL, като става ясно, че хиляди българи са се хванали на куката и са загубили парите си. 

Пирамидата BETL е завлякла близо 100 000 000 долара от български вложители, стана ясно днес. Сумата е в процес на доизясняване, тъй като само около стотина души са подали официално жалби, че са измамени, но органите на разследването разполагат с оперативна информация.

Това казаха пред „Телеграф“ от Националната следствена служба, която води разследването. Аферата BETL гръмна през декември м.г., след като платформата на компанията за зареждане уж на китайски батерии спря и хората започнаха да разбират, че всъщност няма как да изтеглят вложенията си. В професионалните среди този вид измама се нарича „свинекланица“ или „клане на прасета“.

Източници от НСлС и от прокуратурата споделиха, че броят на завлечените българи е около 50 000 човека.

„Засега жалби са подали хора, които наистина са изгорели с много пари – над 5-10 хил. лв. Има обаче хиляди, които са изгубили доста по-малки суми и не им се ходи по институциите. Затова броят е предполагаем, но не и драстично по-малко“, обясниха от двете институции. Както вече стана ясно, от прокуратурата призоваха всеки, който е станал жертва на пирамидата, да подаде имейл до нея, в който описва трите си имена, данни по лична карта и изгубена сума в долари. 

Разследването на BETL върви, но с по-бавни темпове, защото става въпрос за сложни финансови и компютърни схеми.

Основната версия е, че зад грандиозната измама стои китайска организирана престъпна група, в която има и рускоговорящи граждани, която действа от територията на Камбоджа и съседните й държави. Така се късала връзкага със сървърите в други държави, които биха съдействали много по-бързо на българските власти. Освен у нас ужилени има в Сърбия, Албания и дори Замбия. Официалната регистрация на пирамидата е на 29 декември 2023 г. в Лондон на името на Музафар Ахмед Риаз. Партньор в България е Калина Николова. Освен Калина обаче има и двама уж британци с имена Джъстин Уилсън и Джеймс Вик, които се оказа, че не са истински хора, а фалшиви профили в интернет пространството. След 6 декември въпросните международни лица трият профилите си от Telegram. Оказа се, че са използвали снимки на реални, но неподозиращи граждани от Германия, Швейцария и Испания.