Засякоха странни ледени топки в космоса
Астрономите откриха два странни ледени обекта в нашата галактика още през 2021 г. Те нe приличат на нищо, което земната наука познава. Според учените това може да са представители на напълно нов тип звезди. Изследването е публикувано на сървъра за предпечат arXiv, пише New Scientist.
Преди четири години японски астрономи изучавали данни от космическия телескоп AKARI, който сканира Млечния път в инфрачервена светлина от 2006 до 2011 г. Открили два обекта, които приличали на две ледени топки от газ. Те се намират в приблизително една и съща област на пространството, въпреки че са разделени от голямо разстояние, което означава, че не са свързани помежду си.
Странните обекти изглеждат като плътни облаци от междузвезден газ или някаква млада звезда. Но и двата са далеч от клъстери от облаци от междузвезден газ, както и от региони, където се образуват нови звезди. Това затруднява астрофизиците да изразят становище как са създадени. Телескопът AKARI не е достатъчно мощен и данните му са недостатъчни за каквото и да било предположение.
Сега астрономите отново наблюдавали двата странни обекта с мощния радиотелескоп ALMA. Но ледените топки все още не се поддават на описание и класификация.
Новите наблюдения показват, че те вероятно са относително малки в сравнение с други междузвездни газови облаци и са съставени от въглероден оксид и силициев оксид.
Големите количества на тези съединения обикновено се свързват с изхвърляне на материал от новородена звезда, но малкият размер на обектите, местоположението им далеч от регионите на създаване на звезди и изобилието от лед не съответстват на известните типове звезди.
Тези два обекта имат противоречиви свойства, тъй като са достатъчно студени, за да имат големи количества лед, но също така излъчват инфрачервено лъчение като звездите.
Възможно е те да са от някакъв непознат на земната наука тип звезди. Учените възнамеряват да използват космическия телескоп Webb, за да ги изследват по-внимателно и да да намерят други подобни.