Светлин Русев за пръв път ще свири у нас с 300-годишен „Страдивариус“
Цигулката от 1716 г. му е предоставена от българската държава за период от 5 години
Световноизвестният български цигулар Светлин Русев за първи път ще свири пред софийска публика на 300-годишната цигулка „Страдивариус", предоставена му наскоро от българската държава за пет години. Това ще се случи на 29 януари в Централния военен клуб по време на световната премиера на първия в света концерт за цигулка, акордеон и оркестър от композитора Минко Ламбов.
Безценният инструмент – собственост на държавата, е от 1716 г. и на него доскоро музицира проф. Минчо Минчев. Светлин Русев го получи на официална церемония на 29 октомври миналата година от ръцете на служебния министър на културата Найден Тодоров и ден по-късно свири на него произведения от Панчо Владигеров на концерт в Белгия.
Наред със Светлин Русев в концерта на Симфониета – София след седмица солист ще бъде и Вероника Тодорова – акордеон. Музикалното събитие комбинира елементи от българския фолклор, джаза, класиката и тангото. Минко Ламбов композира творбата с мисията да свърже традиция и новаторство в музиката, като създаде своеобразен диалог между миналото, настоящето и бъдещето, коментират музикантите.
Произведението за цигулка, акордеон и оркестър е част от цикъла „Вдъхновение” на Минко Ламбов, включващ три инструментални концерта, инспирирани от творчеството и таланта на музикантите Цветан Недялков – китара, Венцислав Благоев – тромпет, Светлин Русев – цигулка, и Вероника Тодорова – акордеон. Първият концерт за китара от цикъла със солист Цветан Недялков беше представен в началото на 2024 г., а премиерата на втория, посветен на тромпетиста Венцислав Благоев, се състоя през лятото на същата година.
Част от приходите от концерта „Вдъхновение“ ще отидат в полза на дейността на фондация „Акад. Кирил Ламбов“, учредена по повод 70-годишнината от рождението на академика – композитор и диригент. Основната мисия на фондацията е да подкрепя млади таланти, да съхранява музикалното и музикално-сценичното културно наследство на България, да подпомага деца и младежи в неравностойно положение. Акад. Ламбов е единственият учител по композиция на своя син Минко Ламбов.
На 29 януари ще звучат още „Валонска сюита” за цигулка и оркестър от Минко Ламбов, „Циганска рапсодия” за цигулка и оркестър от Кирил Ламбов, Tango Italiano за акордеон и оркестър от Ренцо Руджери.
„Чрез акордеона и цигулката в ръцете на майстори като Вероника и Светлин, като композитор имам възможността да изобразя всичко, което за самия мен представлява музикално предизвикателство и вдъхновение. Вярвам, че този ефект ще се мултиплицира също и върху солистите и оркестъра с концертмайстор Любов Уришова“, отбелязва Минко Ламбов.
Със Симфониета – София, той работи от години и споделя, че е безкрайно щастлив и благодарен за тази възможност. Това е един от двата художествени състава към общинския културен институт „Надежда", с които Ламбов-младши е реализирал някои от най-амбициозните си проекти през годините.
Композиторът не пести добри думи и за солистите на предстоящия концерт. „Светлин е изключително ювелирен и виртуозен цигулар, изтъкан от съвършенство. С Вероника се познаваме само от три години, но станахме много добри приятели и заедно работим по различни проекти. Тя е фантастичен музикант, виртуозен акордеонист с изключителен усет към всяка музика, до която реши да се докосне. Нейният акордеон може да те погали с най-нежния звук на този прекрасен инструмент, а в следващия момент да изригне като вулкан от недрата на земята като цял оркестър. Чувствителна, огнена и непредсказуема – това е Вероника“, заключава Минко Ламбов.