Без бюджет, след 10 юни държавата харчи само колкото събере

При ново удължаване системите ще се финансират както през първите месеци на годината при досегашния ред

Новини
14:15 - 23 Май 2023
3759
Без бюджет, след 10 юни държавата харчи само колкото събере

Ако след 10 юни няма приет бюджет за годината или ново удължаване на миналогодишния бюджет, държавата ще може да харчи само толкова, колкото събира.

Това става ясно в отговор на Министерството на финансите след запитване на БНР дали при най-неблагоприятната хипотеза ще има средства за пенсии и заплати в публичния сектор. Действието на т.нар. удължителен закон за бюджета приключва именно на 10 юни.

Президентът призова парламентарните формации да не бавят приемането на бюджета
Тъй като вече е почти практически невъзможно да се приеме изцяло нов бюджет за годината,

най-вероятната хипотеза е депутатите да гласуват ново удължаване на бюджета за миналата година.

Директен отговор на въпроса дали Министерството на финансите подготвя предложение за подобно удължаване не е даден въпреки запитването от БНР, но се прави уточнението, че в хипотеза на

ново удължаване "системите ще се финансират както през първите месеци на годината при досегашния ред".

Това означава, че разходите ще са на нивото на същия период за 2022 г., като се отчитат влезли в сила актове на Народното събрание, на Министерския съвет и други нормативни административни актове, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства.

Практически не могат да се свият разходи, освен икономии от нереализирани дейности и проекти на първостепенни бюджетни разпоредители.

В намаление ще се отчетат извършени еднократни разходи за същия период на миналата година, уточняват от министерството.

При хипотеза на неприет бюджет след 10 юни, при условие че не се продължи действието на т.нар. удължителен закон, то за да се финансират разходи и трансфери след 10 юни 2023 г., задължително съгласно Закона за публичните финанси, по предложение на Министерския съвет

Народното събрание следва да определи нов срок за събиране на приходи, за извършване на разходи и за предоставяне на трансфери.

В този случай разходите и предоставените трансфери трябва да са равни на размера на постъпилите приходи, помощи и дарения и при спазване на фискалните правила по Закона за публичните финанси, допълват още от министерството.