БНБ: Бизнесът у нас се свива
Банките продължават да са основен двигател на икономическия ръст в страната
Според последните данни на БНБ към 30 ноември 2024 г. печалбата на банковата система е в размер на 3,3 млрд. лв., с 32 млн. лв. (1,0%) по-малко от тази за единадесетте месеца на 2023 г.
Основаната причина за този своеобразен спад в банковия резултат са много по-големите разходи за обезценки, които банките правят за покриване на риска от проблеми с редовното обслужване на предоставените заеми.
Както пишат анализаторите на БНБ, "разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност (бел. ред. - това са най-вече вземанията по кредити) в печалбата или загубата, са 578 млн. лв. - с 275 млн. лв. (90,9%) повече от начислените за същия период на 2023 г.".
Причината за подобно увеличение на въпросните разходи обикновено са две. Едната е влошаване на качеството на кредитния портфейл или казано с други думи увеличаване на просрочията, а другата е оценката на банковите анализатори за влошаване на бизнес средата и повишаване на риска от свиване на платежоспособността на големи групи от населението
поради загуба на работа или намаляване на разполагаемия доход.
През ноември активите на банковата система се увеличават с 1,2 млрд. лв. (0,6%) до 183,6 млрд. лв. За една година този ръст е близо 20 млрд. лева. Въпросното увеличение се подкрепя от бързото покачване на привлечените средства най-вече от депозити на граждани. В рамките на 12 месеца
общият размер на депозитите в банковия сектор е нараснал с 15 млрд. лева до 155,4 млрд. лева.
Според БНБ "на месечна база увеличение отбелязва ресурсът от домакинства - с 1,0 млрд. лв. (1,1%), от кредитни институции (с 370 млн. лв., 3,5%) и от други финансови предприятия (с 239 млн. лв., 6,3%). Намаляват депозитите на нефинансови предприятия (със 741 млн. лв., 1,5%) и на сектор държавно управление (с 200 млн. лв., 5,7%)".
Подобни движения са поредния сигнал, че
в бизнес сектора се наблюдават тенденции на свиване
които, ако се задълбочат, ще ударят и по платежоспособността на населението.
Независимо от нестабилната икономическа и политическа среда банките продължават да са основния двигател на икономическия ръст в страната, който те подкрепят чрез активното и сравнително евтино кредитиране.