Болшинството европейци смятат, че ЕС е счупен

Начинът, по който ЕС отговори на пандемията, подкопа доверието към Брюксел за справяне с големи кризи

ЕС
18:48 - 09 Юни 2021
2174
Болшинството европейци смятат, че ЕС е счупен

Според нов доклад, публикуван днес от Европейския съвет за външна политика (ЕСВП), основан на паневропейско социологическо проучване, начинът, по който ЕС отговори на пандемията, подкопа доверието към Брюксел за справяне с големи кризи.

В половината от анкетираните държави членки мнозинството от запитаните казват, че имат слабо доверие в ЕС или доверието им в него се е влошило след събитията от изминалата година. Мнозинството във Франция (62%), Германия (55%), Италия (57%), Испания (52%) и Австрия (51%) сега смятат, че европейският проект е "счупен". В България малко под половината от анкетираните (49%) вярват, че ЕС "работи добре".

Новият доклад на ЕСВП, озаглавен "Европейската външна политика и толерантният консенсус", идва преди ключовите дискусии в срещите на върха на Г-7, НАТО и САЩ-ЕС през юни и повдигат въпроса за желанието на европейците да видят по-големи действия в изграждането на глобалната роля на ЕС.

Авторите на доклада твърдят, че ако не се предприемат незабавни действия за спиране на констатираната неефективност на Брюксел, ЕС може да се изправи пред нови въпроси относно своята цел и легитимност, особено сред страните-основатели на Съюза.

Проучването на ЕСВП, проведено от Alpha, Analitiqs, Dynata и YouGov и Datapraxis в 12 държави-членки на ЕС, показва и голямото разочарование на гражданите от националните политически системи. Във Франция например, две трети от анкетираните (66%) сега са на мнение, че тяхната национална политическа система е "счупена". В Италия (80%), Испания (80%), България (63%), Португалия (55%), Полша (60%) и Унгария (54%) значителни мнозинства също споделят тази гледна точка.

Въпреки кризата в общественото доверие, все още е широко разпространено убеждението, че е необходимо по-голямо сътрудничество на ниво ЕС. Във всяка анкетирана държава, с изключение на Франция и Германия, мнозинството от анкетираните казват, че коронавирус кризата е разкрила необходимостта от повече сътрудничество в ЕС. Най-широко разпространеният отговор на въпроса как Европа трябва да се промени след Covid е, че трябва да бъде изграден колективен отговор на глобалните кризи. Проучването на ЕСВП също разкрива положителните нагласи за продължаване на членството в ЕС - респондентите в 11 от 12-те анкетирани държави членки вярват, че членството в ЕС е "нещо добро" за тяхната страна. Изключение от това е Франция, където най-честият отговор е, че членството не е "нито добро, нито лошо". В България 60% от анкетираните казват, че членството в ЕС е "нещо добро" за страната.

В отношението към други глобални участници, ЕСВП установява, че европейците виждат свят със стратегически партньори, а не с естествени съюзи. Това включва САЩ, както и Великобритания. От анкетираните държави членки само Дания вижда Великобритания като ключов "съюзник". Турция е единствената страна, на която мнозинството респонденти гледат като на съперник - всички останали световни участници, включително Китай и Русия, са разглеждани като стратегически партньори. Европейците обаче остават предпазливи към Китай и (както и в отношенията с Турция) предпочитат реакциите на ЕС към нарушенията на международното право да бъдат по-твърди. Интересното е, че само 17% от анкетираните разглеждат Русия като "противник" - цифра, която спада до 5-7% сред българите, италианците и португалците.

Относно нагласите към ЕС проучването на ЕСВП открива, че: "Доверието в ЕС е слабо в голяма част от Европа. Мнозинствата в Германия, Франция, Италия, Австрия, Холандия и България отчитат по-ниско доверие или никаква промяна в и без това ниското си доверие в ЕС от началото на пандемията. В България, където 53% от анкетираните казват, че доверието им в ЕС е слабо, 34% казват, че това е в резултат от пандемията. " Вярата в националните политически системи също се е влошила в хода на пандемията. В над половината от анкетираните държави членки мнозинството от гражданите вярват, че тяхната национална политическа система е "счупена" - Испания (80%), Франция (66%), България (63%) и Полша (60%). " Въпреки разочарованието си, много от европейците все още виждат стойност в членството си в ЕС. Преобладаващата гледна точка във всяка от 12-те анкетирани държави членки е, че членството в ЕС е "нещо добро". Само 17% от анкетираните съобщават, че членството на тяхната страна в Съюза е "лошо или много лошо нещо". Подкрепата за членство в ЕС е силна в България, където 60% са на мнение, че членството в ЕС е "нещо добро".