Бунт на студентите! Намалението с 25% на таксите не ги устройва (СНИМКИ)
Протестът пред СУ издигна искане те да не са повече от 50% от издръжката, настояват за реформи и стратегия

Студентите от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" се обявиха категорично против решението за драстично повишаване на семестриалните такси. Според тях в някои специалности увеличението достига до 200%, което поставя в риск достъпа до образование за хиляди младежи.
На протеста пред СУ всички категорично се обявиха срещу приетото на първо четене намаление с 25% намаление на таксите. Вместо това поискаха те да са не повече от 50% от издръжката на един студент. Освен това настояха за реформа и стратегия за висшето образование.
Мерна се и плакат "Тошко ще внесе студенти".
"Ние не можем да покрием тези такси. В някои специалности като химията, семестриалната такса се увеличава от 9000 до 29 000 лв. Това е непосилно. Много колеги няма да продължат образованието си, а новите кандидат-студенти ще се откажат", коментира Александър Танев, организатор на протеста и студент по право във втори курс.
По думите му проблемът не засяга единствено Софийския университет, а всички държавни висши учебни заведения в страната.
"Ние настояваме за дълбока и трайна реформа във висшето образование и разработване на дългосрочна стратегия, която да гарантира достъпно и качествено образование в България", категорични са студентите.
По-рано днес министърът на образованието и науката Красимир Вълчев увери, че няма да има административна принуда за увеличаване на таксите. По думите му те са обвързани с държавното финансиране, но ректорите не са длъжни да налагат скокообразно поскъпване.
"Таксите трябва да се увеличават, но не рязко. Реагирахме още преди обявяването на протестите. Призоваваме ректорите да бъдат отговорни и да събират по-ниски такси", каза Вълчев пред журналисти в Партийния дом.
Министърът отбеляза още, че се наблюдава отлив на чуждестранни студенти именно заради високите такси. По думите му интересът към инженерните и природо-математическите специалности е значително по-висок в сравнение с хуманитарните и правните направления.
Протестът на студентите продължава, а исканията им остават ясни - достъпно образование, предвидими такси и устойчиви политики в сектора на висшето образование.