Цената на златото скочи

Политическата промяна, в съчетание с продължаващите конфликти в Близкия изток, засилиха глобалната политическа и икономическа несигурност

Новини
08:15 - 12 Декември 2024
1297
Цената на златото скочи

Цените на златото се повишиха през последните два търговски дни, подхранвани от нарастващото търсене на убежище от инфлацията и подновените покупки на злато от Китай.

Очакванията за по-нататъшно намаляване на лихвените проценти от страна на основните централни банки също допринесоха за възходящия импулс на благородния метал. Ралито (силен ръст – бел.ред.) на златото продължи и през азиатската сесия на 11 декември, като фючърсите върху златото на борсата Comex се повишиха с 0,71% до 2 737 долара за тройунция. 

През уикенда сирийската бунтовническа армия превзе столицата Дамаск, слагайки край на 50-годишния режим на Асад. Политическата промяна, в съчетание с продължаващите конфликти в Близкия изток, засилиха глобалната политическа и икономическа несигурност, което стимулира търсенето на традиционния актив убежище - златото. Подобен скок се наблюдаваше и в края на ноември на фона на сериозната ескалация на войната между Украйна и Русия.

На 9 декември китайските висши служители обещаха да възприемат „по-активна фискална политика“, през 2025 г. Анализаторите очакват втората по големина икономика в света да наложи по-облекчена политика чрез намаляване на лихвените проценти, увеличаване на дефицита и увеличаване на държавните заеми.

Освен това Китайската народна банка съобщи, че през ноември е възобновила изкупуването на златни резерви след шестмесечно прекъсване.

Рей Джиа, ръководител на изследователския отдел за Китай в Световния съвет по златото, отбеляза, че търсенето на злато в Китай се очаква да се стабилизира през 2025 г., подкрепено от очакваното намаляване на лихвените проценти и засиления икономически натиск на фона на тарифните заплахи на Тръмп.

През останалата част от седмицата инвеститорите ще следят отблизо решенията на основните централни банки относно лихвените проценти, като широко разпространени са очакванията за по-нататъшно облекчаване на паричната политика. Очаква се Централната банка на Канада да понижи основния си лихвен процент с 50 базисни пункта, а Швейцарската национална банка и Европейската централна банка да извършат намаления с по 25 базисни пункта. Намаляващите лихвени проценти намаляват алтернативните разходи за притежание на злато, което подкрепя привлекателността му като средство за съхранение на стойност.

В САЩ данните за инфлацията през ноември, които се очакват тази седмица, ще изиграят решаваща роля за формиране на перспективите на Федералния резерв по отношение на паричната политика. Пазарите очакват годишният общ индекс на потребителските цени (CPI) да се повиши до 2,7% от 2,6% през октомври, което засилва очакванията за още едно понижение на лихвения процент с 25 базисни точки през следващата седмица.