Четрима души остават в ареста за дрога и вейпове
Четирима души остават в ареста след акцията, при която спецполицаи откриха оранжерия с канабис и вейп устройства. Окръжният съд във Варна наложи най-тежката мярка “задържане под стража” на четирима от общо седемчленната група. Останалите трима са с мярка “парична гаранция”.
Според прокуратурата групата има общо със засаждането на 2750 растения от рода на индийския коноп в нива, в землището на село Приселци. Установени са 13 оранжерии, в 12 от които са намерени засадени общо 1632 растения от същия вид. В 13-тата било открито съоръжение с прикрит вход, където били намерени и иззети 11 бидона, в които са съхранявани 270 кг суха тревиста маса, реагирала на тетрахидроканабинол.
При претърсванията били открити също 45 литра хексахидроканабинол – забранена субстанция от есента на 2023 година, определена като високорисково наркотично вещество, над 1000 желирани бонбона, за които има съмнения, че съдържат психоактивно вещество, над 4000 капсули с течност за вейп устройства, над 1700 броя вейп устройства, както и допълнително количество суха тревиста маса – около 215 кг, както и голяма сума пари – общо 36 000 лева. На един от претърсваните адреси е намерена работеща инсталация за извличане на канабиноиди и производство на производни на тетрахидроканабинол вещества.
В хода на разследването е установено, че разпространението на пълнители за вейп устройства със забранените производни на тетра - и хексахидроканабинола и на вейп устройства се извършавало чрез онлайн поръчка или чрез социална мрежа, а за доставката се използвали куриерски услуги.
За ръководене на престъпна група за отглеждане на забранени растения или за добиване, производство или преработка на наркотични вещества наказанието е от 10 до 20 години лишаване от свобода, и глоба от 50 000 до 200 000 лева. Участието в престъпна група се наказва с лишаване от свобода от 3 до 10 години. Законът предвижда от 5 до 15 години затвор за разпространение на наркотици, както и глоба от 20 000 до 100 000 лева.
Защитата на привлечения като ръководител на престъпната група – 31-годишен мъж, посочи, че всъщност той има разрешение от Министерството на земеделието и храните за отглеждане на растения от рода на конопа (канабис) и бил един от най-големите производители на марихуана за медицински цели у нас. Оранжериите пък били преминали всички регулярни проверки на компетентните органи, които не били установили наличието на активно вещество над допустимите норми.
Мъжът бил семеен, с постоянен адрес, чисто съдебно минало и преди да бъде осъществена акцията на ГДБОП, имал насрочена дата за операция заради влошеното си здравословно състояние.
От прокуратурата посочиха, че срещу него има висящо наказателно производство във Враца, а когато е научил, че е издирван от полицията е направил опит да унищожи доказателства.
Варненският окръжен съд прецени, че са събрани достатъчно доказателства, от които да се направи обосновано подозрение за съпричастност на 31-годишния мъж към престъпленията. За съда има и реален риск той да се укрие предвид тежестта на престъплението и големия размер на предвидената санкция или да извърши престъпление, като се опита да попречи на разследването. По отношение на здравословното му състояние, прокуратурата има правомощия да назначи медицинска експертиза, с която да се установи дали престоят в ареста би влошил състоянието му.