Чудо! Предсказваме инсулти и инфаркти

Топ
21:29 - 16 Февруари 2021
4359
Чудо! Предсказваме инсулти и инфаркти

Германски учени създадоха уред, който предсказва инфаркт и инсулт. Той е малък, преносим и изключително прецизен - резултатите изненадват дори опитните лекари, които тестват устройството.

Инфарктът на миокарда и мозъчният инсулт са най-разпространените сърдечно-съдови заболявания на света, които нерядко водят до смърт. Годишно само в Германия 280 000 души получават инфаркт, а 270 000 - мозъчен удар.

Група учени от Политехническия университет в Хамбург под ръководството на професор Александър Кьолпин сега разработи портативен радар, който безконтактно и само за броени секунди установява нарушения в работата на кръвоносната система (дори когато няма изявена симптоматика) и същевременно предупреждава за опасността от приближаващ инфаркт или инсулт.

Това портативно устройство, голямо колкото две кутии цигари, съдържа сложна система от сензори, но може спокойно да се използва и в домашни условия. Процесът на безконтактния "медицински преглед" протича така: малки датчици, свързани в мрежата на изкуствен интелект, регистрират параметрите на жизнено важните функции на организма; в случай че се констатира приближаваща опасност от инфаркт или инсулт, те предават данните на скенер, който подава сигнал за тревога. Така предупреденият човек може да изпревари пристъпа и веднага да се обади на бърза помощ. Защото в подобни ситуации е ценна всяка минута.

В болницата устройство може да се закрепи на леглото на пациента и непрекъснато да "наблюдава" състоянието на организма. При това - съвършено безшумно. А на пациента дори не му се налага да лежи неподвижно. Той може да се движи и да променя положението на тялото си, без това да пречи на мониторинга.

Новото радарно устройство излъчва импулси, които са абсолютно безопасни за човешкия организъм и чрез тях фиксира между другото честотата, силата и ритъма на сърцебиенето. А анализът, който изкуственият интелект извършва въз основа на получената информация, е много по-прецизен от обикновеното измерване на пулса, пише DW.