ЦИК и "Сиела" пак влязоха в спор заради хартията за машините за гласуване

На предишните избори все имаше някакви проблеми с устройствата

Новини
10:25 - 22 Септември 2024
2287
ЦИК и "Сиела" пак влязоха в спор заради хартията за машините за гласуване

Отново се разгоря конфликт между Централната избирателна комисия (ЦИК) и частната фирма "Сиела Норма" заради хартията, на която машините за гласуване отпечатват бюлетините, пише СЕГА.

На последните няколко избора се забелязват странни проблеми с някои от устройствата – не принтират правилно бюлетините или направо пускат бели листове хартия. От "Сиела" обявиха, че проблемът е в поръчаната от ЦИК специална хартия, осигурявана от печатницата на БНБ, на която машините отпечатват бюлетините. Комисарите яростно отричат и обвиняват компанията, че всява недоверие в машинния вот.

В интервю за БНТ отпреди няколко дни директорът на "Сиела" Веселин Тодоров заяви, че препоръките за хартията, които дава фирмата му на ЦИК, са били променени. "Хартията не съответства на изискванията на принтерите (на машините – бел.ред.). Може да се правят каквито искат изследвания в каквито си искат лаборатории, но статистически е факт, че 50 пъти се е вдигнала щетимостта. Това не може да се предизвика от това, че са амортизирани машините или принтерите. Лабораторията бих я попитал какви точно изследвания са направени, а шефът на печатницата - дали са правили експерименти с тази хартия и, ако не са, откъде знае, че тя съответства", каза Тодоров.

От ЦИК са много чувствителни по темата, което се видя от факта, че пуснаха публична позиция – нещо, което много рядко правят. Комисарите посочват, че доставчик на специализираната хартия е печатницата на БНБ, на която твърдят, че предоставили "пълните изисквания към хартията, предназначена за работа на принтера на СУЕМГ А-4 Модел 517, предоставени от производителя на машините "Смартматик Интернешънъл Холдинг Б.В." и от "Сиела Норма" АД". От ръководството на печатницата са уверили ЦИК, че произведаната от тях хартия изцяло отговаря на тези изисквания, и това е било "установено и чрез изпитвания в акредитирани лаборатории".

ЦИК се е ядосала и на твърдения на Тодоров за цената, която комисията ще плати на фирмата за подготовката и поддръжката на машините за изборите на 27 октомври. ЦИК не разполага със собствен технически капацитет, за да се погрижи за това и редовно плаща на "Сиела" да свърши работата. Компанията е поискала и получила с 1 милион повече от първоначално предложената оферта от ЦИК, която беше 7 457 460 лв. без ДДС. Това не е неочаквано – случвало се е и преди, а и "Сиела" редовно е единственият кандидат по обществената поръчка, така че може да си позволи да диктува условия. Самият Тодоров беше казал, че ако офертата им за по-висока цена не бъде удовлетворена, няма да се захванат със задачата.

"Комисията не влиза в роля "да се пазариш и да искаш по-ниска цена", както твърди г-н Тодоров, а в качеството си на държавен орган защитава целесъобразното, ефективно и ефикасно изразходване на публични средства, които се осигуряват от държавния бюджет", ядосано коментират комисарите твърденията на шефа на "Сиела". И накрая призовават "да се преустановят всички неверни твърдения и внушения в публичното и в медийното пространство, които целят да всеят недоверие в машинното гласуване".

Кой ще отговаря при евентуални нови проблеми с машинния вот – ЦИК или "Сиела", това така и не се разбра. При досегашните неприятности никой не е поемал отговорност.