Covid подвиг в Словакия, у нас – провал
Словакия извърши подвиг, който не е успяла никоя друга страна: тества почти всички и тийнейджъри и възрастни, за да разбере колко са заразените с коронавирус, писа „Политико”.
Властта в България обаче е на пътя към тежък провал с коронавируса, заключи изданието.
В понеделник премиерът на Словакия Игор Матович заяви, че програмата на Словакия за тестване и карантина, осъществена през последните два уикенда, е помогнала да се намалят наполовина случаите на зараза
През първия уикенд на ноември Словакия, чието население наброява 5,5 милиона, тества 3,6 милиона души, без малки деца и някои по-възрастни хора.
Тестваните хора, показали положителен резултат, трябваше да бъдат поставени под карантина
Този уикенд (6-8 ноември) бяха тествани още над 2 млн. души. Изследването беше извършено само в по-тежко засегнатите райони, като нивото на заразяване се оказа доста по-ниско благодарение на по-рано издадените заповеди за карантина.
Програмата е наблюдавана от други държави, които се борят със значително увеличение на случаите на коронавирус. Като се вземат предвид районите, където е извършено тестването през двата уикенда, нивото на заразяване е спаднало от 1,47% през първия уикенд на 0,62% от тези, в които са били извършени тестовете през втория.
Като се включат някои допълнителни тестове в полицейски служби, домове за стари хора и компании, при втория етап са били отчетени 13 509 положителни проби.
"Вървим към тежка зима. Имаме изключително ефективен инструмент с антигенното тестване, който намалява дела на заразените хора с 58 процента", заяви Матович.
Тестването беше безплатно и доброволно, но правителството наложи карантина, включително забрана за пътуване за работа, на хората, отказали да се тестват. Всички трябва да носят със себе си удостоверения, че са се изследвали и че пробите им са били отрицателни.
При програмата се използваха антигенни тестове, които показват резултати до 15-30 минути, но не са толкова точни. С помощта на PCR тестове Словакия е регистрирала 76 072 случая на зараза. С антигенните тестове пък са установени 57 462 заразени. Починалите от усложнения са 366.
Ето как стана подвигът, според Гардиън: от първите тестове става ясно, че 1,06% от хората са с коронавирус. Общо 3 625 322 словаци на възраст над 9 години са били подложени на антигенни тампонни тестове за един уикенд, като 38 359 са се оказали положителни.
Тестваният брой представлява 95% от целевото население от около 3,8 милиона. Цялото население на страната е 5,4 милиона, което го прави най-голямата държава, провела досега национална програма за тестване. Идеята е, че отрицателен резултат от теста освобождава хората от вечерен час, наложен тази седмица, и им позволява да влизат в магазините, при условие че те показват резултата. Деца под 10 години не бяха задължени да бъдат тествани, а на хора над 65 години и тези със сериозни медицински състояния също не беше препоръчано да се явят.
Според премиера на страната Игор Матович, това е значителна стъпка за цяла Словакия в борбата срещу COVID-19. „Не трябва да убиваме икономиката", казва той.
През последните месеци в Словакия се забелязва ръст на броя на ежедневните инфекции и смъртните случаи, свързани с COVID-19, след като в голямата си част страната бе пощадена през първата вълна.Степента на заразяване започна да нараства бързо през август и септември, като хиляди нови случаи се откриват ежедневно, достигайки максимум от 3 363 на 29 октомври. Повече от една четвърт от общия брой инфекции и смъртни случаи са регистрирани през седмицата от 25 до 31 октомври.
Словашката програма за тестване предизвика интерес от цяла Европа, тъй като дебатите продължават. Въпросът е дали общото тестване е най-добрият начин за борба с коронавируса.
Британски екип пътува до Словакия миналия уикенд, за да стане свидетел на тестването, с желание да извлече уроци преди програма за масово тестване, която трябва да стартира в Ливърпул.
Около 40 000 медици, войници, пожарникари, полиция, местни административни служители и доброволци помогнаха за провеждането на теста, който беше извършен на около 5000 обекта в страната.
Това всъщност са 5000 екипа от по осем души, работещи през уикенда, с комбинация от военни и цивилни медици, извършващи изследването. В него участваха и военни лекари от Унгария и Австрия. Тестовете бяха безплатни и доброволни, но тези, които отказаха да дадат проби, ще трябва да се самоизолират за 14 дни в домовете си.
В неделя Матович дори благодари във на участвалите в проекта, като написа: „Направихте го и без вас това малко голямо чудо не би могло да успее.“ След първото тестване е направено второ- на 6-8 ноември. Смята се, че то е необходимо, тъй като антигенните тестове не са много чувствителни през първите няколко дни от инфекцията на човек. Втората фаза на тестване се проведе в 45 от 79 окръга на Словакия, където процентът на заразени е бил по-висок от 0,7%.
Словакия е по-богата от България - $21,039 спрямо $9,738 БВП на глава от населението, но за България цената на антигентестовете е постижима. Иначе икономическите щети при продължаване на пандемията с месеци ще са катастрофални.