Д-р Оскар: Пазете си децата! Виждате ли този възпитан студент по богословие на снимката?
Злото не винаги е грозно и заплашително, твърди бившият шеф на "Шалом"
Бившият шеф на Съюза на евреите в България д-р Александър Оскар направи много интересен коментар по повод трагедията в Петрохан и Околчица. Видният офталмолог предупреди, че ако един човек е приятен и интелигентен, това съвсем не означава, че не е педофил.
Да прочетем какво пише докторът:
Като родител и лекар, който работи с деца, наблюдавам с особен интерес случая с шесторното убийство в района на хижа Петрохан.
На този етап се разпространяват различни хипотези и конспиративни теории. В подобни моменти обществото търси бързи обяснения, виновници и лесни отговори. Но когато в центъра на една трагедия стоят деца, емоциите често изпреварват разума.
Това, което ми прави особено силно впечатление, са две неща:
1. Доброволното предоставяне на малки момчета от техните родители, които биват отглеждани в асоциална среда. Те не посещават училище, не общуват с деца на тяхната възраст, а прекарват времето си със значително по-възрастни мъже.
Трудно ми е да приема как една майка или баща доброволно поверяват детето си, независимо от „благородните“ мотиви, които изтъкват. Като лекар съм виждал колко крехка и уязвима е детската психика. Децата имат нужда от сигурността и стабилността на семейната среда; на предвидимост и здрав модел на поведение. Когато родителят абдикира от тази отговорност - било поради доверие, страх, зависимост или заблуда, последствията могат да бъдат тежки и дълготрайни. Нито една идеология, нито една „кауза“, нито един авторитет не може да стои над основното задължение на родителя да защити детето си.
2. Оправдаването на основния заподозрян с аргумента, че бил „изключително добър човек“.
Този аргумент е особено тревожен. Хората често вярват, че злото е видимо и лесно разпознаваемо, че има конкретно лице или поведение. Историята обаче многократно е показвала, че това не е така. Някои от най-жестоките престъпници са изглеждали обикновени, възпитани, дори харизматични. Манипулацията нерядко върви ръка за ръка с обаятелността.
Като общество трябва да бъдем внимателни както с прибързаното осъждане, така и с прибързаното оправдаване. Доверието не може да замества фактите. Симпатиите не могат да подменят разследването. А „доброто впечатление“ не е доказателство за морална непогрешимост.

Този симпатичен семинарист е Йосиф Висарионович Сталин - лично отговорен за смъртта на 30 000 000 души
В подобни случаи най-важното е да поставим децата в центъра на вниманието - тяхната защита, тяхната сигурност и правото им на нормална, здравословна среда за развитие. Когато едно общество не успее да опази най-уязвимите си членове, това е сигнал за по-дълбок проблем, който не можем да си позволим да пренебрегнем.
Историята познава немалко примери за хора, възприемани в началото като „добри“ или „загрижени“ лидери, а впоследствие разкрили своята разрушителна същност.
Един от най-често даваните примери е Адолф Хитлер. В началото на политическата си кариера той е възприеман от много германци като човек, който ще възстанови достойнството и икономическата стабилност на Германия след Първата световна война. Представял се е като дисциплиниран, отдаден на народа си лидер, защитник на традиционните ценности. За немалка част от обществото е изглеждал харизматичен, решителен и „загрижен“ за бъдещето на страната.
Друг показателен пример е Йосиф Сталин. В началото той е възприеман от мнозина в Съветския съюз като скромен, работлив и отдаден на идеята за социална справедливост революционер. Публичният му образ е изграждан като образ на „баща на народите“ - човек, който се грижи за обикновените хора и води страната към индустриализация и сила.
Зад тези публични образи обаче стоят режими и идеологии, довели до смъртта на десетки милиони хора по света.
Историята ясно показва, че външното впечатление, харизмата или добрите маниери не са гаранция за морал. Злото рядко изглежда като зло в началото и много по-често то се маскира като ред, сигурност, справедливост или „висша кауза“.