Да беше само COVID-19... Медик пред Lupa.bg: Риновируси ни атакуват през есента

Здраве
17:31 - 29 Септември 2020
7177
Да беше само COVID-19... Медик пред Lupa.bg: Риновируси ни атакуват през есента

„Наред с коронавируса в момента циркулират и многобройни риновируси. Те се пренасят  лесно – с кихането и кашлянето. Минават и си заминават къде с усложнения, къде без тях. Предизвикват възпаление в гърлото, в носа, очите, ушите“. Това обясни пред Lupa.bg общопрактикуващият лекар и специалист по вътрешни болести д-р Диана Чинарска.

„Риновирусите могат да провокират гнойна ангина и гнойни отити. Хора със слаб имунитет и със заболявания карат по-тежко, която и да е вирусна инфекция. Диабетиците, хипертониците, хората със заболявания на белия дроб са уязвими на вируси“, каза медикът.

Д-р Чинарска обърна внимание, че трудно се улавя разликата между симптомите на коронавируса и риновируса, затова трябва да се направи ПСР тест.

„Коронавирусът се разпознава по сухата кашлица и болките в гърдите. Но вече има много различни симптоми и 4 мутирали щама. Вследствие на което картината се променя, както и лечението. Не всяка клинична картина обаче говори за коронавирус. Първо трябва да се види дали не е риновирус, след това се правят следващите стъпки за установяване на коронавируса“, обясни специалистът.  

Д-р Чинарска препоръча да се прави консултация по телефона с пациента при поява на грипни симптоми до 3 дни. След третия ден задължително се извършва преглед при лекаря. Ако симптоматиката се задълбочи, се правят изследвания и параклиника“, обясни медикът.  

От РЗИ-София потвърдиха пред Lupa.bg, че освен коронавирусът в момента се разпространяват и други вируси.

„Както всяка година, така и тази се наблюдава увеличаване на инфекциозните заболявания. Повечето от тях са със сходни, грипоподобни симптоми, като при част от тях превалират стомашно-чревни оплаквания.  Разлика между причинителите може да се направи единствено с изследване.  Самолечението не е препоръчително, за каквото и заболяване да става въпрос. Необходимо е да се направи консултация с личен лекар или друг медицински специалист, за да може да се направи точна преценка по отношение на терапевтичното поведение и необходимост от допълнителни изследвания“, обясниха от Здравната инспекция.