Държавата дава над 8 милиарда за общински проекти

В Закона за бюджета бяха направени промени, които са насочени към инвестиционната програма за общините. Броят на проектите им се увеличава от сегашните 3066 на 3472. Това решиха депутатите на второ четене.
Общата стойност на проектите става 8,1 млрд. лв., като тази година ще се платят 3,8 млрд. лв. За догодина и за 2027 г. остават за плащане над 4 млрд. лв.
С промените, които се налагат поради факта, че пълният списък е част от приложенията в закона за бюджета, вече се допуска съфинансиране и от фонд ФЛАГ, въпреки че основното финансиране е от държавния бюджет.
Измененията в общинската инвестиционна програма бяха изготвени от Министерството на финансите на основание предложения на кметовете на общини. В рамките на определените срокове бяха получени писма от кметове на 264 общини, с изключение на община Трекляно, която не е предложила свои проекти за включване в инвестиционната програма. С получените писма кметовете декларираха желание за запазване на 2405 проекта, промяна на параметрите на 503, отпадане на 158 и допълване с 564 нови.
Основната част от дебата в пленарната зала се завъртя около това дали се пренебрегват общините, чиито кметове са от опозицията за сметка на онези, в които избирателите са заложили на управляващите.
Според шефа на бюджетната комисия Делян Добрев за едната година, откакто действа програмата, няма нито едно такова оплакване по същество. Когато кметове възразяват срещу срокове за плащания и неутвърждаване на документи, според Добрев това е по обективни критерии.
„Ако изключим политизацията на проблема на чисто експертно ниво, истината е, че тази програма е добра. Програмата върши страхотна работа, програмата оправда нейния замисъл и очаквания и ние трябва да я продължим", заяви от парламентарната трибуна Йордан Цонев от ДПС-Ново начало.
„Ако изключим политизацията на проблема на чисто експертно ниво, истината е, че тази програма е добра. Програмата върши страхотна работа, програмата оправда нейния замисъл и очаквания и ние трябва да я продължим", заяви от парламентарната трибуна Йордан Цонев от ДПС-Ново начало.
Той каза още, че подозренията за фаворизиране са породени от това, че парите не достигат за всички проекти и предложи недостигът от около 2 млрд. лв. да се набави като се увеличи бюджетният дефицит.
ПП-ДБ и „Възраждане" бяха предложили цялата програма да се качи в системата за управление на парите по европейски програми ИСУН и да се знае публично поредността на плащанията. От МРРБ, което управляват общинската програма, обаче възразиха още по време на заседанията в комисия, че утвърждаването на един проект и отпускането на парите за него зависи от размяната на десетки писма с всяка община и не е възможно цялото това нещо да се качва в публични платформи.
Предложенията на ПП-ДБ и на „Възраждане" да се разреши на общините да теглят и заеми, за да си довършат проектите не бе гласувано. Делян Добрев обясни, че това няма как да стане, защото „ще се изпусне краят" и тегленето на тези заеми ще натежи на бюджетния дълг, по-точно на дефицита.