Действията на САЩ засягат икономиката на ЕС
През първото тримесечие растежът в еврозоната е по-голям от очакваното
Икономическият растеж в Европейския съюз е затруднен от външни фактори, се казва в публикуваната от Европейската комисия Лятна икономическа прогноза за 2019 г.
Комисията посочва, че рисковете са свързани с продължаващата икономическа конфронтация между САЩ и Китай, голямата несигурност около търговската политика на САЩ, която може да доведе до запазване на текущия спад в световната търговия и производство и да засегне други региони и сектори. Това би могло да има отрицателни последици за световната икономика, включително чрез смущенията на финансовите пазари. Напрежението в Близкия изток води също до повишаване на вероятността за значително увеличение на цените на петрола.
Във вътрешен план излизането на Обединеното кралство от ЕС остава основен източник на несигурност. И накрая, налице са също така значителни рискове, свързани с факторите за растеж в краткосрочен план и с икономическата динамика в еврозоната. Ако се запазят слабостите в производствения сектор и спадът на доверието на бизнеса, това би могло да се отрази и на други сектори и да влоши условията на пазара на труда и да засегне частното потребление, а оттам и растежа, отбелязват от Комисията.
Иначе през първото тримесечие на тази година растежът в еврозоната е по-голям от очакваното поради редица временни фактори, като например меката зима и увеличаването на продажбите на автомобили. Растежът бе благоприятстван също така от мерките на фискалната политика, благодарение на които разполагаемият доход на домакинствата в редица държави членки нарасна.
В резултат на това прогнозата за растежа на БВП в еврозоната от 1,2 % през 2019 г. остава непроменена, докато прогнозата за 2020 г. е леко намалена до 1,4 % предвид очаквания по-умерен темп на растеж през останалата част от тази година (пролетна прогноза: 1,5 %). Прогнозата за БВП за ЕС остава непроменена — 1,4 % през 2019 г. и 1,6 % през 2020 г.