Делото за починалата родилка в "Шейново" започва отначало

Софийска градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт срещу шестима лекари от две болнични заведения

Новини
11:55 - 05 Ноември 2019
3082
Делото за починалата родилка в "Шейново" започва отначало

Делото за починалата родилка Деяна Георгиева в "Шейново" се върна на изходна позиция, съобщи пред БГНЕС майката на починалата - Людмила Велинова.

"Делото се върна на изходна позиция благодарение на съдебния заседател Пламен Киров. Целият съдебен си подаде отвод заради неговото поведение към председателя на състава съдия Ангелова, както и към мен. Най-вероятно са му платили и той е маша в ръцете на обвиняемите", заявява Велинова.

По думите й случаят е бил почти на финала. Оставало да се разпитат още шестима свидетели и вещите лица по експертизата. Към момента са разпитани вече 36 свидетели, но делото започва отначало, оплака се още майката на починалата Деяна.

Припомняме, 19-годишната Деяна Георгиева почина в края на 2011 година, 42 дни след раждане в столичната болница "Шейново".

Изписана недоизлекувана, младата жена постъпва дни по-късно в "Пирогов", където, въпреки очевидните признаци на тежка инфекция, тя не е оперирана, а лекарите предприемат "изчаквателна тактика".

След цели девет дена без предприемане на животоспасяваща операция, Деяна бива прехвърлена в университетска болница "Александровска", където, въпреки усилията на медиците, умира от сепсис, заразил почти всички органи.

Припомняме, че средата на 2017 година Софийска градска прокуратура (СГП) внесе обвинителен акт срещу шестима лекари от две болнични заведения, които при професионална непредпазливост причинили смъртта на родилка Деяна Георгиева. Това са д-р Лозанов и д-р Байданова - Василева от САГБАЛ "Шейново" АД и д-р Филипов, д-р Червеняков, д-р Христов, и д-р Цеков от УМБАЛСМ "Н.И. Пирогов" ЕАД. На всеки един от тях е повдигнато обвинение за това, че при независимо съизвършителство причинили смъртта на пациентка, настъпила на 24 октомври 2011 г. в София, вследствие на развил се сепсис.

Според съобщеното от прокуратурата, видно от изготвената по делото експертиза, е, че в случая са налице два основни пропуска. Първият е оставянето на плацентарни части в матката при извършване на цезарово сечение, което е причина за развитието на сепсиса. Вторият пропуск е забавянето на третата коремна операция със седемнадесет дни след лапароскопията. Тази последна операция е била извършена вече при настъпили тежки многооргани патоголгични процеси в организма на 19-годишната жена и шансът да се промени неблагоприятният изход е бил нищожен.