Десислава Ахладова: Докладът на ЕК е обективен

Комисията приветства реформата на антикорупционното законодателство, заяви правосъдният министър

Политика
14:17 - 30 Септември 2020
3107
Десислава Ахладова: Докладът на ЕК е обективен

България е провела цялостна съдебна реформа. Това заключение е залегнало в мониторинговия доклад за страната ни на Европейската комисия, който бе представен в сряда.

В него се отбелязва като успех стартиралите през 2020 година разследвания срещу знакови фигури. В същото време обаче се поставя акцент върху борбата с корупцията, за която според Брюксел трябва да се положат още усилия на фона на ниското доверие в обществото.

"България благодари на ЕК за този доклад, който прави преглед на прилагането на върховенството на правото. Докладът е положителен, обективен, ясно очертаващ резултатите от сътрудничеството с ЕК", заяви правосъдният министър Десислава Ахладова.

ЕК акцентира върху сфери, които спазват върховенството на правото в ЕС, тези области съвпадат с приоритетите на правителството. ЕК приветства реформата на антикорупционното законодателство и институционалната рамка в България. 
 
"ЕК приветства реформата на законодателството, докладът изрично посочва, че в началото на годината бяха инициирани серия от разследвания на високите етажи на властта, акцентират и на усилията на правителството за борба с корупцията".
 
"В резултат на доброто взаимодействие на съдебната и изпълнителна власт бе осъществено наказателно преследване на министри, зам.-министри и кметове за корупционни практики".

„Демокрацията, върховенството на закона и основните човешки права са в основата на ЕС“, каза междувременно в свое изявление по повод докладите за върховенството на закона за всички страни-членки Вера Йоурова, зам.-председателя на Европейската комисия. По думите й имали удоволствието да представят първия доклад за върховенството на закона, който покривал всички държави в ЕС. Докладът покривал четири стълба- правосъдна система, антикорупция, свобода на медиите и плурализъм. По думите й били точно тези четири, защото било важно да се види връзката между тези проблеми. Тя заяви, че когато върховенството на закона било под въпрос имало въздействие върху живота на всеки един от нас.