Димитър Стоянов: Два пъти МО отказва хуманитарна помощ за Украйна

Според служебния министър на отбраната, страната ни не разполага с излишно изправно оръжие, което да предостави на украинската страна

Политика
12:37 - 16 Октомври 2022
4618
Димитър Стоянов: Два пъти МО отказва хуманитарна помощ за Украйна

Само за два месеца Министерството на отбраната на два пъти оказва хуманитарна помощ с медицински пакети и зимни облекла за Украйна. Има споразумение и за военно-техническа помощ. Страната ни обаче не разполага с излишно изправно оръжие, което да предостави на украинската страна. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов в ефира на Нова телевизия днес, цитиран от пресцентъра на ведомството. 

До момента страната ни оказва помощ в рамките на действащото решение на Народното събрание. Министърът на отбраната посочи, че е участвал в подобни срещи и разговори както с посланика на Украйна, така и на международни срещи, известни са конкретните очаквания на Украйна. „Българските въоръжени сили гарантират суверенитета и териториалната цялост на страната. Тези задължения ние изпълняваме с наличното изправно оръжие. Според министъра политическият елит трябва да направи добра преценка. "Ако дарим изправна техника, никой нищо няма да ни подари. Ще трябва да си купим за след 3, 4, 5 години. Ние нямаме с какво въоръжение да запълним евентуално този период", подчерта министърът на отбраната.

Припомняме, че от  "Демократична България“ съобщиха, че ще внесат проект на решение за изпращане на военна помощ за Украйна в първия работен ден на Народното събрание. 

По повод днешния празник на военновъздушните сили Димитър Стоянов каза, че за него би било срам съюзна държава от Алианса да ни носи въздушното дежурството. Българската авиация има 110 години история и се надявам българските политици да не скъсат страниците в тази история. От 1951 г., в продължение на 71 години, без прекъсване, бойно дежурство носи изтребителната ни авиация, каза министърът.

„Противопоставянето на експертизата с политиката доведе до това, че ние в момента нямаме западен самолет, с който да носим бойното дежурство", изтъкна министър Стоянов. По думите му е необходимо да се сключи вторият договор за самолети Ф-16, тъй като в него е предвидено въоръжение и резервни части. Ако имаме договор само за първите осем самолета, те ще стоят на земята", посочи Стоянов.

Необходими са и т.нар. самолети на лизинг или нови, с които да се носи бойно дежурство евентуално след 2023 г., докогато реално може да се изпълнява с МиГ – 29, и застъпването със самолети F-16, което е продължителен процес.

"Министерството на отбраната подготви проект за инвестиционен разход за придобиване на вторите осем самолета F-16 и проект за инвестиционна програма. Още в първия ден от работата на 48-ото Народно събрание, 19 октомври, те ще бъдат внесени в парламента", съобщи министърът на отбраната.

По думите му е изключително важно да се предприемат реални действия и да се вземат решения, за да се гарантира носенето на бойно дежурство за охрана на въздушното пространство от изтребителната ни авиация. „Това е конституционно задължение на българските Военновъздушни сили", категоричен беше той.

По повод вчерашната кибератака срещу правителствени сайтове министър Стоянов каза, че кибератаката към МО беше отразена добре и няма поражения". "България не е участвала във взривяването на Кримския мост, както беше доказано и от нашите служби. Страната ни не е слабото звено в НАТО, каквито коментари се появиха", посочи той. По думите му НАТО ни приема като надежден съюзник.

„Източният фланг вече е подсилен, създадени са четири многонационални бойни групи. В рамките на тази стратегическата концепция, България не прави изключение. Утре в Ново село ще има церемония, където ще бъде трансферирана отговорността за бойната група с рамкова държава на Италия, с България като страна – домакин и очакваме другите, заявили желание, да се включат в групата. Надяваме се до края на декември групата да бъде оперативно готова", посочи министър Стоянов.