Днес жега, следобед идват облаци и кратки дъждове с гръмотевици

По Черноморието времето ще бъде преобладаващо слънчево

Общество
09:22 - 15 Юни 2026
877
Днес жега, следобед идват облаци и кратки дъждове с гръмотевици

Днес времето ще бъде предимно слънчево, преминаващо следобед към купеста и купесто-дъждовна облачност. На отделни места се очакват краткотрайни валежи и гръмотевици. Вятърът ще бъде със запад-северозападна посока, слаб, а в Дунавската равнина се очаква временно умерен. Максималните температури ще варират между 28° и 33°, като в София те ще бъдат около 29°. Това е прогнозата на НИМХ, съобщена от БТА.

През нощта срещу вторник валежи и гръмотевични бури ще засегнат предимно Северна България, където на отделни места прогнозите показват интензивни явления. Има също условия за градушки.

По Черноморието времето ще бъде преобладаващо слънчево. След обяд облачността ще нарасне, а на места ще има краткотрайни валежи и гръмотевици. Вятърът ще бъде слаб, южно временно умерен, преобладаващо идващ от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 28° и 30°. Температурата на морската вода ще бъде между 19° и 22°. Вълнението на морето ще достигне 1-2 бала, като по Северното Черноморие може да достигне до 3 бала.

В планинските райони ще бъде предимно слънчево в сутрешните часове. Следобед облачността ще нараства и по-късно през деня, през нощта срещу вторник, се очакват краткотрайни валежи и гръмотевици. Вятърът ще бъде умерен до силен, идващ от запад-северозапад. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 23°, а на 2000 метра ще бъде около 16°.

За вторник въздушната маса ще остане неустойчива, като облачността ще продължи да се развива. На много места ще има краткотрайни валежи и гръмотевични бури. Ще духа до умерен северозападен вятър. Дневните температури ще се понижат, а максималните ще бъдат между 25° и 30°.

В сряда въздушната маса все още ще бъде нестабилна. През часовете преди обяд времето ще бъде предимно слънчево, но следобед и до полунощ ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. На някои места, главно в Източна и Южна България, ще има валежи и гръмотевични бури. Вятърът ще продължи да бъде до умерен, със северозападно направление. Съществена промяна в температурите не се очаква.