Дни след гафа с Кирил Петков Китай забрани гей приложението Grindr
Властите в Пекин прочистват интернет съдържанието преди Зимните олимпийски игри

Гей приложението Grindr вече не е достъпно за потребителите чрез магазините за приложения в многолюден Китай, съобщава The Verge. Прочистването се е случило само два дни след като на Фейсбук страницата на българския министър-председател се появи скрийншот от публикация в Туитър, в който се забелязва и името на сдобилото се с широка популярност приложение за гей свалки.
Между двете събития няма никаква връзка, а както Lupa.bg вече установи “уличаващият” скрийншот е направен с телефона на наш чиновник в Постоянното ни представителство в Брюксел.
„Популярната платформа за гей запознанства изчезна от iOS App Store на 27 януари, разказа подробно The Verge. Приложението вече не е налично и в популярните в страната магазини за приложения за Android, които се управляват от местни компании като Huawei и Tencent заради отсъствието на Google Play Store“, се отбелязва в статията.
„Някои потребители на Grindr в Китай съобщиха за проблеми със свързаността през последните няколко седмици, включително невъзможността за изпращане и получаване на съобщения“, съобщи Bloomberg, който първи разкри историята.
„Премахването на Grindr идва от стремежа на комунистическата власт в Китай да регулира интернет съдържанието преди Зимните олимпийски игри в Пекин“, се казва в статията на Bloomberg. „Администрацията за киберпространството на Китай миналата седмица обяви едномесечна кампания за разбиване на онлайн слухове, порнография и незаконно съдържание.
Въпреки това, „местните конкуренти на Grindr, включително Blued, остават достъпни за айфон и устройства с Андроид“, отбелязва Bloomberg.
Bloomberg припомня, че „Китай премахна хомосексуалността от националния списък с психични разстройства преди около две десетилетия, но пекинските цензори периодично ограничават забавленията и съдържанието с гей тематика“.
Цензурата, насочена към приложения в Китай, обаче надхвърля тази, насочена към LGBT потребителите. „Премахванията на магазините за приложения са често срещани в Китай през последните години и удрят услуги, фокусирани върху всичко – от новини, до подкасти и карти, очевидно поради опасения, че биха могли да бъдат използвани за достъп до неприятно съдържание или улесняване на дейности, считани за незаконни в страната“, каза The Verge.
„Приложенията за игри също се оказаха мишена, като десетки хиляди бяха премахнати. Миналата година популярно приложение за Корана също изчезна.“
Някои компании са се уморили от ограничаването на онлайн пазара от страна на Китай, отбелязва Bloomberg.
„Миналата година множество чуждестранни интернет услуги – включително Yahoo, LinkedIn и Fortnite – се отказаха от многомилионната китайска аудитория, позовавайки се на все по-изтощителната бизнес и правна среда в азиатската страна“, се казва в статията.