Доц. Спас Ташев пред Lupa.bg: Щом има „българско робство“, да не подкрепяме Северна Македония за ЕС
Изказването на председателя на Македонската академия на науките и изкуствата Люпчо Коцарев, че Скопие е било 100 години под българско робство, е гротескно. Правителството на Зоран Заев няма как да се оправдава, че не може да контролира държавните си служители, тъй като то им плаща заплатите. Това заяви пред Lupa.bg историкът от БАН доц. Спас Ташев по повод скандалното изказване на Люпчо Коцарев за българската история.
„На повечето хора в Северна Македония системно се насажда разбирането, че понятието „българско робство“ се отнася до периода 1941-1944 г., но очевидно Коцарев е решил да задмине по отцеругателство своите учители. Затова той приема, че дори през времето на Първото и Второто българско царство, когато Македония е била в пределите на нашата държава, е била под робство. Това е скандално. Всички публикации на историци на световно ниво говорят за българска държава, простираща се при най-голямото си териториално разширение до Адриатическо море, както и че същата тази държава по времето на цар Самуил е българска. Според Скопие обаче това не е така –"македонската" държава на Самуил се е освободила от българите и като се извади нейния период, се получават стотина година българско робство. Такъв език на омразата от държавен служител е недопустим“, категоричен е историкът.
Според него премиерът Зоран Заев няма да промени историческите факти в учебниците. Той твърди, че фашистка България няма нищо общо със сегашната България.
„Това е абсурд. За разлика от неговата страна Северна Македония, която няма нищо общо с идеалите на борците от ВМРО за свободна и независима Македония, България си има приемственост – това е Третата българска държава, възстановена първоначално като княжество, а след това като царство. И да се говори за българско робство и фашизъм е подигравка за нас. За това смятам, че Заев ще продължи старата политика“, предупреди доц. Спас Ташев.
„Темата за фашизма е дискутирана многократно у нас и като цяло нашата наука казва, че фашизъм в България няма, най-малкото защото у нас няма властваща фашистка партия, която да бъде носител на тази идеология. За определени периоди може да говорим, че имаме авторитарно управление, след 1946 г. и тоталитарно, но не и фашизъм. Фразата "български фашистки окупатор" е идеологема, насадена и наследена от времето на комунистическа Югославия.
Когато през 1991 г. Скопие формално обяви своята независимост под натиска на обстоятелствата, не се разграничи от комунистическото си минало и с пълни шепи черпи своето идейно вдъхновение от рехавите сърбомански партизански отряди, които след като завзеха властта, наложиха куп писания против българите. Тази политика продължава и днес“, посочи ученият.
Според него България допуска фундаментални грешки, като не представя пред европейските партньори реалните проблеми и доказателства.
„Заровили сме се в някакво минало, водим спорове за историята, но в същото време имаме множество примери за нарушаване на правата на човека през последните години. Не става въпрос само за физически репресии, но и за унищожени паметници. Трябва да оттеглим подкрепата си за Северна Македония за влизането й в ЕС, докато Скопие не се реформира. Наша стратегическа цел е да бъдем заедно със Северна Македония в ЕС, но под условие, че завинаги скъса с порочните тоталитарни и криминални практики, наследени от югославската епоха“, заяви доц. Спас Ташев.