Египет също ще произвежда руската ваксина
Към днешна дата Спутник V е регистриран в 61 държави в световен мащаб
Египетската фармацевтична компания Minapharm ще произвежда над 40 милиона дози на година от руската ваксина срещу коронавируса Спутник V, съобщава Руският фонд за директни инвестиции, който пласира ваксината зад граница.
Двете страни са се договорили да започнат незабавен технологичен трансфер с цел производството на препарата. Производството ще бъде в биотехнологичното предприятие на Minapharm в Кайро и целта ще е глобална дистрибуция. Първите дози от ваксината се очаква да излязат от египетската фабрика през третото тримесечие на 2021 г.
Германското дъщерно дружество на Minapharm - ProBioGen е натоварено със задачата да оптимизира процеса за бъдещо увеличаване на производството, възползвайки се от технологичния си опит в производството на ваксини и генна терапия.
Към днешна дата Спутник V е регистриран в 61 държави в световен мащаб и обхваща общо население от над 3 млрд. души. Руската ваксина показва ефективност от 97,6%, показва анализ на данните за степента на заразяване с коронавирус сред ваксинираните с двете дози на препарата в Русия.
"Споразумението с Minapharm бележи първото ни партньорство за производство на Спутник V в региона на Близкия изток и Северна Африка. Руският фонд за директни инвестиции е в сътрудничество с водещите фармацевтични производители в световен мащаб, тъй като Спутник V е регистриран в 61 държави. Руската ваксина е с висока ефективност и доверие от регулаторите по целия свят и има огромен принос в борбата срещу коронавируса", коментира Кирил Дмитриев, главен изпълнителен директор на Руския фонд за директни инвестиции.
"Това споразумение е естествено разширяване на регионалното лидерство на Minapharm в биотехнологиите, като се възползва от огромния международен опит в клетъчното инженерство и аденовирусните векторни технологии на неговото германско дъщерно дружество ProBioGen. Имаме удоволствието да се присъединим към Руския фонд за директни инвестиции в борбата с глобалната COVID-19 пандемия", каза д-р Вафик Бардиси, председател и главен изпълнителен директор на Minapharm.