Ех, Радев, изпусна: Урсула се отказа от ядрени санкции срещу Русия

Българският президент беше приготвил вето като Виктор Орбан, размина му се

Политика
19:24 - 16 Февруари 2023
6086
Ех, Радев, изпусна: Урсула се отказа от ядрени санкции срещу Русия

Европейската комисия се е отказала да дебатира и въвежда т.нар. ядрени санкции срещу Русия в опит да доограничи влиянието на Кремъл на Стария континент. Новината съобщиха трима дипломати пред POLITICO в четвъртък. С нея увисва във въздуха и намерението на българския президент Румен Радев да наложи вето върху такъв пакет.

Радев и унгарският премиер Виктор Орбан бяха наточили ястребови клюнове да клъвнат по общоевропейската политика с несъгласие за ограничение върху руското ядрено гориво и схемите за извозване на отработеното. Общо 5 страни се обявиха предварително "против". 

Изпълнителният орган на ЕС първоначално каза на страните от ЕС, че ще се опита да изготви санкции, насочени към гражданския ядрен сектор на Русия. И преди срещата на лидерите на ЕС миналата седмица украинският президент Володимир Зеленски призова блока поне да наложи санкции срещу руската компания за ядрена енергия Росатом.

Но този план се провали, казаха тримата дипломати, посочвайки последните проекти за санкции.

Пакетите от санкции на ЕС са разделени на няколко части: нови правила, които са насочени към специфични сектори, като авиацията или военните и списъци, които налагат визови ограничения и замразяване на активи на лица и компании - но никой не включва ядрения сектор, според чернови, разгледани от POLITICO и дипломати от ЕС, които говореха при условие за анонимност.

"За съжаление ядреният сектор не е включен в това предложение", каза един дипломат от ЕС от ястребова страна.

Унгария отдавна се противопоставя срещу санкции към ядрения сектор, посочвайки зависимостта си от Росатом. За да преодолее потенциално вето от страна на Унгария, ЕС обмисляше да включи отделни служители на Росатом и други компании в списъка, но в крайна сметка реши да не го направи.

"Унгария не иска, тъй като тяхната ядрена централа е собственост на Росатом и те казват, че произвежда 50 процента от енергийните доставки на страната. Но санкциите срещу лица (освен главния изпълнителен директор) не трябва да оказват влияние върху енергийната сигурност", каза вторият , висш дипломат на ЕС. "И ЕС трябва да отговори на искането на Зеленски."

Франция също изрази предпазливост, като служител на френското министерство на икономиката каза пред репортери по-рано тази седмица, че "много атомни електроцентрали използват руско гориво".

Някои дипломати от ЕС изразиха разочарование от този ход. "Тъжно е. Когато става въпрос за ядрената част, никой не ни каза, че няма да е наред или ще бъде проблем", каза първият дипломат на ЕС. "Ето защо сме изненадани". 

На основната снимка: АЕЦ в Литва