ЕК планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на Европейския съюз

Европейската комисия ще предложи нов данък за големите компании, опериращи в Европа, като част от усилията за създаване на нови потоци от независимо финансиране за общия бюджет на ЕС от над 1 трилион евро.
Така нареченият "корпоративен ресурс за Европа", очертан в проект на предложение на Европейската комисия, видян от "Файненшъл таймс", ще бъде представен следващата седмица, но се нуждае от единодушна подкрепа от държавите членки, за да влезе в сила.
Годишният данък ще се прилага за всички компании с оборот над 50 милиона евро, след като се вземат предвид субсидиите и данъците, което ЕС определя като "нетен оборот", отбелязва финансово издание.
Според пректа, всички големи компании, опериращи в Европа, ще бъдат обхванати от данъка, независимо къде се намира седалището им, а "категоризирана система" ще изисква по-високи вноски от групите с най-високи нетни приходи.
Други мерки за увеличаване на приходите, които ще бъдат представени следващата седмица, включват поемането на дял от по-високите акцизи върху тютюна в рамките на ЕС, такса за нерециклирани електронни отпадъци и такса за обработка на пакети със стоки от електронна търговия на дълги разстояния – данък, който ще засегне главно вноса от Китай.
Комисията редовно предлага нови общоевропейски данъци, когато предлага седемгодишния бюджет на ЕС, но мерките – като например данък върху финансовите трансакции – често не успяват да си осигурят подкрепа, напомня "Файненшъл таймс".
Европейските власти в Брюксел твърдят, че безпрецедентният характер на новите искания за разходи на ЕС – от покриване на амбициите за отбрана до нарастващите лихви по дълга – изисква по-радикален подход.
Но амбициите за по-голям бюджет отдавна срещат съпротива от нетните донори, по-специално Германия, Нидерландия, Австрия, Финландия, Швеция и Дания.
Плановете за въвеждане на нова такса вероятно ще разгневят корпоративна Европа в момент, когато компаниите вече се борят с бавния икономически растеж и високите разходи за енергия.
Вчера главният изпълнителен директор на американската банка JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди бизнеса в ЕС, че европейските компании "губят" срещу американските и китайските си конкуренти.
Бюджетът на ЕС, който традиционно е около 1% от брутния национален доход на блока, или приблизително 1 трилион евро, се финансира до голяма степен от национални вноски, но включва и независими източници на приходи, включително мита и данък върху добавената стойност.
Комисията иска да преразгледа и потенциално да увеличи тези съществуващи приходи, като например мита, продажбата на разрешителни в рамките на пазара за търговия с въглеродни емисии на блока, такса върху вноса с високо съдържание на въглерод и такса върху нерециклирани пластмасови отпадъци, която ще се увеличи от 80 цента на килограм, според проекта, видян от "Файненшъл таймс".
Сумите, които ще бъдат събрани, остават "в скоби" в проекта, което предполага, че те все още трябва да бъдат договорени в рамките на комисията. Предложението ще бъде официално обявено в сряда, заедно с плановете за разходи в следващия седемгодишен бюджет на ЕС.
Изглежда, че комисията е изключила няколко други варианта за събиране на приходи, които се разглеждат, включително спорен данък върху въглеродните емисии върху отоплението на жилища и автомобилния транспорт, събиране на входни такси от новата гранична система на ЕС и данък върху цифровите услуги, на който се противопоставят САЩ.
Проектът не е окончателен и все още може да се промени, предупредиха европейски длъжностни лица. Говорител на комисията отказа да коментира проектопредложенията, посочва финансово издание.
Таксата за електронни отпадъци ще налага неопределена такса върху количеството несъбрани електронни отпадъци, като например изхвърлени мобилни телефони и домакински уреди.
"Такса за обработка" на пакети със стоки, закупени чрез електронна търговия и внасяни в блока, която ще бъде определена от комисията, също би могла да осигури приходи за бюджета.
Но и това предложението остава "в скоби", което предполага, че все още е обект на активно обсъждане. Таксата върху тютюна ще изисква от страните да увеличат минималните си акцизи.
Комисията вече събира приходи от системата за търговия с емисии на ЕС, която таксува индустриалните играчи за количеството въглероден диоксид, което отделят.
Преди това Брюксел планираше да вземе три четвърти от приходите от данък върху въглеродните емисии на границата, който ще таксува т 2026 г. вносителите в шест сектора за техните емисии, за бюджета на ЕС. Очаква се да се съберат около 1,5 милиарда евро от мярката през първата година от действието ѝ.