Екоминистърът: Пилонът на Рожен не е незаконен, рибата не е безсмъртна
Малко вероятно е въглищните централи да продължат да съществуват до 2030 г., прогнозира Юлиян Попов
„Пилонът на Рожен не е незаконен. Проблемът предизвика много буйни реакции. Не искам да се намесвам в този спор, защото е много разгорещен“.
Това заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов в предаването „Още от деня“ по БНТ.
Той обясни и на какво се дължат последните наводнения в страната ни, които нанесоха значителни щети.
„Това са скатови наводнения. Проблемът е свързан със степента на адаптираност на българската инфраструктура на климатичните промени.
Единият проблем се дължи на обезлесяването, другият с плиткокоренно залесяване, условия за наводнение се получава и когато някой умишлено увреди инфраструктура.
Ще развием конкретна национална стратегия, с която да решим проблема с наводненията. Надявам се, че една година ще ни стигне да дефинираме ясно проблема и да започнем да го решаваме. Трябва да се уточни и какъв тип застраховка трябва да се предложи на хората, които са в риск от наводнения“, подчерта министърът на околната среда и водите.
„Въглищните централи много малко вероятно е да продължат да съществуват до 2030 г., ако бъдат оставени да работят.
В момента те осигуряват 10-15% от електроенергията, защото възобновяемите енергийни източници постепенно ги измества.
Те не бива да се затварят преди да е осигурена алтернатива, която а ги замени и ние работим в тази посока“, увери екоминистърът.
На въпрос за откритата мъртва риба в страната ни, той заяви:
„Рибата не е безсмъртна, тя също умира.
Много често се получават локални стресове, например когато се излее голямо количество прясна вода в морето. Смъртта на рибата вероятно се дължи на цъфтежа на планктон, който задушава рибата“, обясни той.