Екоминистърът: Плевен може да остане без вода за Коледа и Нова година

Семейството ми също живее там и изпитва големи трудности, обясни Петър Димитров

Актуални новини
21:37 - 08 Декември 2024
3544
Екоминистърът: Плевен може да остане без вода за Коледа и Нова година

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров не може да гарантира, че по Коледа и Нова година в Плевен ще има вода. Това заяви той в предаването на Би Ти Ви "120 минути".

"Аз също съм от Плевен, семейството ми живее там. Коледните и новогодишните празници ще ги прекараме в Плевен. Семейството ми се справя трудно, аз също изпитвам трудности. Но не обмислям да се местя - това е родният ми град", обясни Петър Димитров.

Според него безводието трябва да се разглежда от различни посоки и "не може да кажем, че единствено климатичните изменения са виновни за недостига на питейни води, води за напояване и води за енергетика".

Служебният министър смята проблема за комплексен, като един от главните проблеми е ефективността на ползването на наличния воден ресурс в България.

"По данни на ВиК дружествата имаме над 80% загуби на течаща вода, но при напоителни системи нещата са още по-трагични и тревожни. В миналото тези системи са изградени, за да работят съвместно, като постоянно обменят води помежду си. Например, когато се произвежда електричество от водната енергия, зимно време тези води са акумулирали в съоръженията на напоителните системи, където са използвани лятно време", заяви още министърът.

"Сега вече тези системи трудно работят съвместно, тъй като голяма част от тях вече не съществуват и са в окаяно състояние. В миналото сме имали 17 милиона поливни декара земеделие с изградена инфраструктура и съоръжения към тях. Към този момент поливните декари са 370 хиляди. Това представлява около 1,5% от наличната, изградена в миналото водоносна система", обясни Петър Димитров.

"Противно на схващането и разбирането, България не е богата на природни водни ресурси. Напротив. Ние сме изключително бедни на воден ресурс, като в това отношение единствено превъзхождаме Малта, Кипър и южната част на Гърция. Основната част от този много беден ресурс е река Дунав. Тя представлява 83% от повърхностния оток на България, като ние в съвременния живот изобщо не я ползваме, а в миналото е била широко използвана", каза той.

По думите му "Напоителни системи", в лицето на новата си управителка, прави всичко възможно да възстанови поне част от системите, където има крещяща нужда от води за напояване.