Екскурзия насред война: 10 000 българи хукват на почивки в Египет и Йордания през следващия месец
Нямало опасност за туристите, кълнат се туроператорите, които не искат да връщат пари на тези, които се откажат

Около 10 000 българи са платили почивки или екскурзии в Египет и Йордания за следващите 6 седмици. В случай, че някой от тях се откаже заради войната в съседен Израел, туроператорите няма да връщат пари. Това съобщиха от обединение "Бъдеще за туризма" (ОБТ) на пресконференция.
В момента в двете страни има около 1800 българи, като почивките минават без никакви проблеми и няма риск за сигурността на туристите, декларира Георги Пасев, шеф на туроператора "Абакс", който има групи в Йордания и Египет. Това е една от най-големите туристически агенции у нас. По думите му няма много отказали се заради войната. По четирима-петима туристи се отказват на чартър от 180 души, каза Георги Пасев.
Напрежението в сектора възникна след като министерство на външните работи (МВнР) повиши риска за двете страни на 4-та от общо 5 степени и препоръча те да не се посещават.
Препоръката вече е прецизирана след среща в четвъртък между представителите на туристическия бранш, министерствата на туризма и на външните работи и на главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация", каза заместник-председателят на Управителния съвет на обединение "Бъдеще за туризма" Димитър Балтов.
Така МВнР вече препоръчва на българите да се въздържат от пътуване, с изключение на организираните с чартърни полети до курортите Шарм ел-Шейх и Хургада в Египет, гласи ново съобщение в червено на сайта на ведомството. За Йордания са уточнени кои са опасните места и се съветва те да не се посещават.
Димитър Балтов посочи, че във всички страни от Западна Европа предупрежденията се отнасят до конкретни райони и са основно за индивидуалните пътувания. Той допълни, че нито един голям туроператор, в това число TUI и Easy2Holiday, не е прекратил есенните си програми за Египет и Йордания.
Георги Пасев каза, че на летището в Хургада всеки ден кацат по 70 самолета, на това в Шарм ел-Шейх - 60-65, а в Акаба, който е по-малък курорт на Червено море, по около 20 - 25 полета от Европа.
Египет отчита рекордна година в туризма, каза посланикът на страната у нас Халид Ибрахим Емара, който също участва в пресконференцията. По думите му страната на фараоните е посетена от 14 милиона туристи за първите 9 месеца на годината. Египетският посланик каза, че е информирал българското външно министерство, че препоръката му българите да не пътуват до страната не е основателна.
Ръководството на Борда по туризъм на Йордания в писмо, прочетено от Балтов по време на пресконференцията, отбеляза, че страната продължава да бъде безопасна и гостоприемна дестинация за туристите. Ангажиментът ѝ да гарантира безопасността и благосъстоянието на всички посетители остава непоколебим, се казва в него. Йордания няма посолство в България.