Експерт по сигурността: Има много пропуски в търсенето на Сашко
Ако не беше сегашната политическа ситуация около това дали ще има кабинет, може би нямаше да чуем за детето, заяви Тихомир Стойчев
"Вероятно могат да бъдат изброявани много основания за критики, въпросът е дали са безадресни или ще се отправят към онези, които заслужават. Това, че малкият Александър се е изгубил и не може да се намери, говори за пропуски в системата", заяви Тихомир Стойчев - експерт по сигурност и бивш началник на ЦСБОП.
„Ако не беше сегашната политическа ситуация с неяснотите около това дали ще има кабинет, може би нямаше да чуем за Александър, сигурно щеше да бъде затворено в рамките на областта. Всеки ще извлече изгода от случая. Ловците събота и неделя имаха излети, това е мощна организация – тези хора трябваше да получат указания, да преустановят излетите и да се включат в издирването. Как са се използвали следови кучета? Тук стои и въпросът как така, когато се знае, че детето е в тежко неравностойно положение, със заболявания, не знаем какво му е в главичката, какъв е този родител, който го е извел там?“, пита той.
Според него без храна, без вода, на тези температури навън, Сашко няма да издържи дълго.
„Има изнасилена и убита първокласничка, а и предходни случаи – всичко това говори за недобра организация на структурите на МВР, както и недобрата организация на привличането на общността да помагат в такива случаи“, смята той.
Според него ключов е и въпросът е и с окабеляването: „Как са разположени камерите, кой ги проверява, как ги проверява, разчетени ли са, ангажирали ли сме частните камери? Едно полицейско разпореждане би ме включило мен като частник в тази обща система. Доброто качество на видеонаблюдението позволява в чужбина да се разкрият подобни случаи в чужбина. Ето и в Турция, както се случи с жената, обвинена за взрива в Истанбул.“
Той зададе въпроси към политическия елит във връзка със ситуацията по границата ни: „Как през годините са урегулирани на нов етап отношенията ни с Турция, колко експертни срещи са проведени, как се охранява границата ни? Властите проведоха операция, уличиха и заподозряха двама братя за случая с граничния полицай. Ловното оръжие е с малка пробивна сила. Ефективният изстрел на най-големите снаряди са ефективни до 80 метра. Кой е позволил на това разстояние да е застрашен и как е защитен животът на граничарите?
Организацията е грешка от българската страна – тактически не са подготвени, нямало е връзка.“
„Не знам как се чувстват адвокатите в дрехите на вътрешните министри. Когато един адвокат стане народен представител, мисля, че той мисли кога ще се върне обратно в кантората си. От друга страна, как говориш, че ти разпореждаш с някаква заповед? Законът е определил кога военнослужещ, служител на реда има право да употреби оръжие“, каза още той.
Според него ГЕРБ си намира основание да говори за работата на МВР, но това е политическо говорене: „Нека си спомним ранния ГЕРБ – какви хора влизаха в МВР. Дотолкова се е изчерпало политическото доверие към партиите, че всеки си позволява да говори и да си изтъква предимства.“
Той лаконично коментира и случаите със Семерджиев и с полицейския прокурор, като свърза спорта с престъпността: „Да не забравяме, че групировките, извършвали най-тежкия рекет, са били свързани със спорта. Спортът беше една огромна престъпна мрежа. Хора от агитка бяха тези, които пребиха журналиста Слави Ангелов.“