Емблематични арени посрещат сблъсъците на Евро 2020 (СНИМКИ И ВИДЕО)

Нещо за четене
13:43 - 08 Юни 2021
4355
Емблематични арени посрещат сблъсъците на Евро 2020 (СНИМКИ И ВИДЕО)

Европейско първенство ще има - макар и с година закъснение, независимо от всичко, независимо от пандемията от коронавируса. Надпреварата на Стария континент започва след дни - в петък. И всички вече потриват доволно ръце, че отново ще могат да гледат голям футбол - едни на стадиона, други по телевизията. Но емоции ще има, то е ясно.

Евро 2020 ще бъде уникално по рода си - това ще е първият континентален шампионат, приет в 11 града от 11 страни. Като символ на обединена Европа и в чест на 60-ата годишнина на турнира, който беше миналата година, УЕФА взе това ексцентрично решение. Централата уточни, че по всяка вероятност повече няма да видим подобно първенство. И трябва да сме радостни, че сме съвременици и свидетели на това.

Любопитен факт е, че нито един от стадионите-домакини не бе построен специално за Европейското.

Явно цифрата 11 ще бъде водеща - в 11 града от 11 юни до 11 юли ще има люти битки, а победителят на финала ще е само един. Амстердам, Баку, Будапеща, Букурещ, Глазгоу, Копенхаген, Лондон, Мюнхен, Рим, Санкт Петербург и Севиля ще приемат мачовете между 24-те най-силни национални тима на Стария континент. Към тази компания трябваше да бъде и Дъблин, но местните власти прецениха, че предпочитат да не рискуват здравето на гражданите си за четири мача, в които отборът им няма да играе. Домакинството си изгуби и Билбао. Решението бе взето от испанските власти, които пренасочиха домакинската си квота на юг към Севиля.

Футболна атмосфера из стадионите ще има, макар на почти всички места да е доста далеч от тази, която сме свикнали да гледаме на голям форум. И все пак - на всяка арена ще има публика, като УЕФА реши всяка страна сама да решава как ще процедира и какъв капацитет да допуска.

Пълен стадион на този етап ще има само в Будапеща, където всички 67 215 места на "Пушкаш Арена" ще бъдат заети. Два стадиона ще пуснат 50% от капацитета си, това са Баку (34 350 зрители) и Санкт Петербург (34 067). В Амстердам засега квотата е 33% (16 000), Севиля е 30% (18 000), а доста страни избраха подход с 25% от капацитета. Това са Лондон (22 500), Рим (17 659), Букурещ (13 000), Копенхаген (11 236), Глазгоу (12 000).

Най-малък процент по трибуните ще има на "Алианц Арена" в Мюнхен - 20% или 14 500 зрители. За полуфиналите и финала на "Уембли" се мисли за почти 50-хилядни квоти, но засега това не е одобрено от британските власти.

Предлагаме ви да направим заедно кратка разходка из стадионите, които ще приемат мачове от Евро 2020:

"Стадио Олимпико" - Рим (70 634 места)

Няма как да не стартираме с Вечния град, защото именно там в петък, 11 юни, Италия и Турция ще открият официално шампионата на Стария континент.

Едва ли има спортен фен на света, който да не знае "Олимпико" в Рим, дом на двата клуба от столицата - Рома и Лацио. В последните години той все по-рядко приема националния тим, но ще го направи за трите мача на Скуадра Адзура в групата, както и един от четвъртфиналните сблъсъци.

"Олимпико" е сред най-емблематичните стадиони на земното кълбо, защото на него са се провели Олимпийски игри, финал на Световно първенство, два финала на Европейско, четири европейски финала на клубно ниво, като няма да изброяваме и десетките концерти на суперзвезди.

Арената е на култово място - в парка с име Форо Италико, където по времето на Мусолини са построени няколко спортни арени за домакинството на летните Олимпийски игри, които великият град трябва да приеме през 1940-а. Те са отменени, но 20 години по-късно Рим приема събитието, като точно стадион "Олимпико" и целият комплекс наоколо са основното място на игрите.

Общо взето, "Олимпико" е видял всичко, Вечния град също е видял всичко, но винаги може и да види и още чудеса. Сега е ред на сблъсъците на Италия срещу съперниците в групата - Турция, Уелс и Швейцария.

"Уембли"- Лондон (90 000)

Наричан Храм на футбола, емблематичният "Уембли" ще е най-важната арена на това Европейското, защото именно там на 4 юли ще пристигнат четирите полуфиналисти, за да излъчат новия шампион.

90-хилядният национален стадион на Англия е натоварен с най-много сблъсъци - 8. Той ще приеме трите мача на домакините от групата, които ще са срещу Хърватия, Шотландия и Чехия. Победителят от това каре ще остане на "Уембли" и за осминафинала, а там ще се изиграе и още един мач от тази фаза. Стадионът след това ще има честта да приеме двата полуфинала и финала на 11 юли.

И в това няма нищо изненадващо, защото ако трябва да отличим един европейски стадион за символ на футбола, може би най-голяма процент от гласовете ще отидат именно за "Уембли". Тази арена вече е приемала двата най-големи мача в играта - финала на Световното през 1966-а, както и европейския финал 30 години по-късно. Разбира се, става въпрос за стария, съвсем различен като дизайн стадион с прочутите му две кули, макар със същото име и на същото място.

Новият "Уембли" в днешния му вид отвори врати през 2007-а, пет години след събарянето на стария. Строежът струваше около 800 милиона паунда, а освен класическите финални сблъсъци в английския футбол и мачовете на националния тим, съоръжението в Северен Лондон прие доста големи боксови битки, два финала в Шампионска лига и ежегодни срещи по американски футбол.

"Алианц Арена" - Мюнхен (70 000)

Стадионът на на Мюнхен бе бижуто, което украси Мондиала през 2006-а, но продължава да блести на фона на останалите големи арени из цяла Европа и до днес. Конструкцията му струваше 340 милиона евро, като строителството бе с цел Мондиала, който Гермиания посрещна преди 15 години.

Заради немския колос Байерн, "Алианц Арена" се превърна в един от центровете на европейския футбол. Изключително съоръжение, а и арена на битки, които остават паметни.

Стадионът посрещна финала на Шампионка лига прези 2012-а, като по време на европейското ще домакинства на трите мача на Германия в групата, както един от четвъртфиналните мачове.

"Олимпийски стадион" в Баку (68 700)

В последните години азербайджанската столица Баку стана домакин на доста важни европейски, а и световно значими спортни събития.

Преди 10 години Азербайджан събори символния за страната "Тофик Бахрамов", за да изгради едно супермодерно съоръжение, отговарящо на всички изисквания. Невероятната почти 70-хилядна арена посрещна финал между колосите Челси и Арсенал в Лига Европа, както и първото издание на Европейските олимпийски игри.

Сега на Баку бе оказана честта да посрещна и четири мачаот Европейското първенство, макар и националният тим на страната да остана твърде далеч от класирането за него.

Така столицата на Азербайджан си е в центъра на спортния живот за месец юни, тъй като през този уикенд там пък е стартът за Гран при във Формула 1.

"Крестовски" - Санкт Петербург (68 134)

Стадионът в Санкт Петербург сус сигурност бе бижуто, което украси Мондиала в Русия преди три години. На фона на всичките прекрасни съоръжения и вълнуващи мачове, сякаш клубният стадион на Зенит изпъкваше над всички.

Арената във втория по големина руски град се появи в пълния си блъсяк след десетки сериозни проблеми, сред които бе и скандал със схеми за източване на средствата. Конструкцията му излезе общо около милиард долара, като преди Мондиала през 2018-а това бе единственият стадион, който до последно не бе наясно дали ще получи одобрение от ФИФА.

Именно заради всички тези истории бяха доста съмненията дали "Крестовски" ще получи одобрението за Европейското, но ето, че четири от двубоите ще се проведат именно на него.

"Пушкаш Арена" - Будапеща (67 215)

"Пушкаш Арена" в Будапеща е единственият стадион, който поне на този етап ще е пълен до крайния си капацитет със специалното позволение на унгарското правителство.

Това бе една от арените, които пребори кандидатурата на България, но какво по-логично от това? Защото докато ние все още не бяхме изготвили проект за своя стадион, с който "де юре" кандидатствахме, то унгарците вече строяха своя.

533 милиона евро отидоха за грандиозния "Пушкаш Арена", който ще приеме четири мача пред препълнени трибуни.

Стадионът, който с размерите си се извисява над цялата прекрасна архитектура на Будапеща, ще приеме мачовете на Унгария срещу Португалия и Франция, както и самия сблъсък между актуалните носители на световната и европейска титла.

Тук вече може да се запитаме защо държава със сходно население и икономика като нашите успя да постигне всичко, че да приеме мачове от Европейското, а ние не успяхме.

"Ла Картуя" - Севиля (60 000)

"Ла Картуя" в Севиля бе известен като най-слабо използваният стадион в Испания, а местните власти дори в даден етап обмисляха събаряне и построяване на търговски център на мястото му. За щастие на футболните фенове това не се случи, като в последните годни арената с олимпийски размери доби своята заслужена популярност.

Построен през 1999-а, стадионът в андалусийската столица нито посрещаше мачовете на Севиля, нито на Бетис. Финалът за УЕФА, както и десетина двубоя на Испания бяха единствената му утеха.

Арената бе домакин и на финали за Купата на краля, но като цяло бе приеман от местната общност като една неразумна инвестиця. Властите в Испания все пак решиха, че град Билбао, който първоначално със своя "Сан Мамес" бе избран за домакин, не може да поеме тази отговорност, което наложи преместването намачовете в Севиля.

"Арена Национала" - Букурещ (55 634)

Още преди 10 години Румъния ни задмина по отношение на футболна и спортна инфраструктура, когато откри своя супермодерен нов национален стадион. Това е "Арена Национала", с капацитет от 55 634 зрители, която ще посрещне четири двубоя от престоящото европейско.

Румънското правилтелство хвърли 234 мииона евро за издигането му, а европейският дебют на арената бе финалът на Лига Европа между испанските Атлетико (Мадрид) и Атлетик (Билбао) през 2012-а. През последвалите години, освен мачовете на румънския национален тим, този стадион посрещаше двубоите на Стяуа в Европа.

Сега европейските погледи ще се насочат към него с мачовете от Европейското. Да, Румъния не е на първенството като нас, но страната няма да го гледа само по телевизията, казано в преносен смисъл. Ще участва с националната си арена.

"Йохан Кройф Арена", Амстердам (54 900)

Всеки добре познава величествената арена в нидерландската столица, която от смъртта на най-великия футболен човек на страната - Йохан Кройф през 2016-а, носи името му.

На този стадион са прекланяли глави най-големите тимове на континента пред Нидерландия и Аякс. Последната му реконструкция бе през 2011-а, като правителството пръсна над 200 милиона евро, защото този стадион не е само на гранда Аякс, но и на оранжевите "лалета". И със статута му на "национален", получи държавната субсидия.

Той ще бъде арена за мачовете на Нидерландия срещу Австрия, Украйна и СевернаМакедония, както и един от осминафиналните сблъсъци. Най-вероятно този на "лалетата", ако спечелят групата си.

"Хемпдън парк" - Глазгоу (51 866)

"Хемпдън парк" в Глазгоу е един от най-старите и култови стадиони из цяла Европа, не само заради онзи гол на Зидан по време на финала в Шампионска лига (2002 г.), но заради романтиката, които всички ние все още търсим в играта. Тук се играят някои от първите двубои в историята на футбола на ниво национални тимове изобщо, а през 50-те, 60-те и 70-те години често по 150 000 пълниха трибуните за велики сблъсъци като Реал - Айнтрахт (7:3) във финал на Купата на шампионите, например.

Тази велика арена все още посреща финалите за Купата на Шотландия, също така мачовете на класическия Патрик Тисъл и на националния отбор. По щастливо стечение на обстоятелствата неговата номинация да е сред арените на Евро 2020 съвпадна с първото класиране на Шотландия на голям форум от 1998-ма насам. Така по трибуните домакините ще имат мощна подкрепа в мачовете от групата срещу Чехия и Хърватия.

"Паркен" - Копенхаген (38 065)

Националният стадион на Дания в местната столица получи честта да бъде сред 11-те домакина на Европейското. Този стадион посреща мачове на ФК Копенхаген, както и на датския национален тим.

Естествено, че Дания не е сред големите фаворити за титлата, но наличието на "Паркен" в програмата на Европейското и фактът, че Дания ще е изиграе и трите си мача в групата на него, е достатъчно основание да смятаме "червения динамит" за потенциален скрит фаворит. Или поне за отбор, който ще мине първата фаза и ще влезе в елиминациите.