EП застана на страната на журналистите, съдени неправомерно
Евродепутатите подкрепиха правила за по-добра защита на медиите
Европейският парламент прие днес становището си в предстоящите преговори със Съвета на ЕС за правила за по-добра защитата на журналистите и обществениците срещу необосновани и неправомерни съдебни дела, водени с цел ограничаване на тяхната дейност.
Според утвърдените от евродепутатите промени журналисти, медийни организации, защитници на правата на човека, общественици, изследователи и творци ще бъдат защитени в ЕС от стратегически съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността, чиято цел е да ги сплашат и накажат. Текстовете бяха одобрени с 498 гласа "за", 33 "против" и 105 въздържали се, се отбелязва в съобщение на ЕП.
Евродепутатите очакват закрила да бъде осигурена на работещите по въпроси от обществен интерес, държавни служители или податели на данни за съмнения за корупция. Предлага се правилата да важат при трансгранични случаи, когато ответникът, ищецът и съдът не са установени в една и съща държава, или когато актът на участие на обществеността - статия, пост в социалните мрежи, видеозапис, научноизследователска дейност или произведение на изкуството - е от значение за повече от една държава в ЕС и може да бъде достъпен по електронен път, съобщи БТА.
Проектозаконът предвижда гаранции за жертвите на необосновани и неправомерни съдебни дела да поискат преждевременно прекратяване на съдебния процес. В този случай ищецът ще трябва да докаже, че искът не е неоснователен. Ищецът ще трябва да покрие пълните разходи по съдебното производство, включително процесуалното представителство на ответника и да бъде подложен на санкции, докато ответникът по делото може да търси обезщетение, включително за психологическа вреда или накърняване на доброто име.
За да се ограничи изборът на съд, който най-вероятно ще застане на страната на ищеца, делата за клевета ще бъдат допустими само в националния съд на ответника. Държавите от ЕС не следва да признават решенията на трети държави по тези дела срещу физически лица и дружества, пребиваващи в техните граници, и следва да позволят на тези, към които производствата са били насочени, да бъдат обезщетени в националния съд.
Евродепутатите очакват държавите в ЕС да осигурят за жертвите на подобни дела възможност да търсят информация и съвети. Отправен е призив националните власти да предоставят финансова, правна и психологическа помощ на ответници по такива дела. От държавите от ЕС ще се изисква да направят така, че практикуващите юристи да получават подходящо обучение за разглеждане на подобни дела и че техните професионални сдружения приемат правила, възпиращи членовете да предприемат неправомерни съдебни искове.
Евродепутатите изискват от държавите в ЕС да събират съответните данни, особено за съдебните решения, а ЕК да създаде регистър на ЕС за необосновани и неправомерни съдебни дела срещу общественици.
Преговорите между ЕП и Съвета на ЕС ще започнат тази седмица. По данни, цитирани от ЕП, през 2020 г. в Европа са били водени 114 подобни дела.