ЕС планира да изпрати военни кораби в Индо-Тихоокеанския регион

Германия се ангажира да изпрати една фрегата до Азия през август

Свят
16:27 - 19 Април 2021
1373
ЕС планира да изпрати военни кораби в Индо-Тихоокеанския регион

На 19 април ЕС е готов да се ангажира със „значимо“ морско присъствие в Индийския и Тихия океани, но все още не е ясно дали много европейски държави биха били готови (или дори биха могли) да изпратят сериозна огнева мощ в региона и да рискуват да антагонизират Китай, пише европейската редакция на „Политико”.

Ходът - част от нова стратегия на ЕС за Индо-Тихоокеанския регион, видян от Politico - е важна дипломатическа стъпка за блока. Понастоящем Франция е единствената европейска държава със значителни военноморски сили в региона, но останалата част от ЕС е подложенa на засилен натиск за разширяване, тъй като американската армия при президента Джо Байдън все повече определя Китай като водеща глобална заплаха за сигурността.

На заседанието на Съвета по външни работи в понеделник се очаква държавите от ЕС, представлявани от външните министри, да приемат документ, който за първи път излага цялостна европейска стратегия към Индо-Тихоокеанския регион.

Според проекта стратегията цели да отговори на възхода на Пекин и разглежда теми, вариращи от намаляване на икономическата зависимост от Китай до разширяване на ролята на Европа в дигитализацията в цяла Югоизточна Азия. Най-спорното е, че планът също така ще признае „важността на значимото европейско военноморско присъствие в Индо-Тихиоокеанския регион“.

За по-голямата част от ЕС, с хронична неприязън към военния авантюризъм на хиляди километри, нещо повече от символични военноморски мисии би представлявало драматична промяна в геостратегическата посока.

САЩ отдавна са военноморски полицай в региона и се стремят да компенсират Китай и Северна Корея, докато Европа до днес играе много малка роля.

И все пак, един дипломат от ЕС определи проекта в понеделник като „обрат“. Алесио Паталано,военен специалист за Източна Азия в Департамента по военни изследвания в King’s College London, също заяви, че това е „поразителна експанзия“ за ЕС.

Разбира се, всичко зависи от това дали ЕС може да продължи, особено без мускулите на британския флот с ядрено въоръжение след Брекзит. За повечето европейски държави Южнокитайско море не е основна дестинация.

 Германия се ангажира да изпрати една фрегата до Азия през август. Когато този кораб се върне, това ще бъде първият германски военен кораб, преминал през Южнокитайско море от 2002 г. насам.