ЕС планира облекчаване на правилата за селскостопанските субсидии

ЕС
17:13 - 10 Февруари 2025
957
ЕС планира облекчаване на правилата за селскостопанските субсидии

Европейският съюз подготвя планове за опростяване на правилата за своята огромна програма за селскостопански субсидии, показват проектодокументи на Европейската комисия, видени от "Ройтерс". Брюксел ускорява мерките за намаляване на бюрократичната тежест върху местните земеделски стопанства и националните администрации.

Очакваните промени ще засегнат значителни по размер финансови средства - Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС е на стойност около 387 милиарда евро за периода 2021-2027 г., което представлява близо една трета от бюджета на блока.

Според проект на календар на предстоящите политики на Комисията, до второто тримесечие на 2025 г. ще бъде предложен "пакет за опростяване" на ОСП.

"Мерките за опростяване на Общата селскостопанска политика ще се фокусират върху източниците на сложност и прекомерната административна тежест за националните администрации и фермерите," се казва във втори проект на документ на Комисията.

Протестите на земеделските производители през изминалата година оказаха силен политически натиск върху Брюксел. В много европейски държави фермерите организираха месеци наред демонстрации, някои от които прераснаха в насилие, срещу строгите регулации и зелените изисквания, наложени от ЕС.

В отговор, Европейската комисия разхлаби някои от екологичните условия за отпускане на субсидии, което доведе до критики от страна на екоактивисти и неправителствени организации.

Очакваните реформи са част от по-широка инициатива на ЕС за ускорено опростяване на правилата и повишаване на конкурентоспособността на местната индустрия, като паралелно се наблюдава и подход на дерегулация в САЩ при управлението на президента Доналд Тръмп.

Датският министър Йепе Брус, който ръководи националното споразумение "Зелен трипартит", подкрепя реформите, но настоява за повече стимули за екологично устойчиви земеделски практики.

"Напълно подкрепям дневния ред за дерегулация, защото бюрократичният апарат само се разраства," заяви той в интервю за "Ройтерс" миналата седмица. "Но същевременно трябва да останем фокусирани върху климатичните предизвикателства".

В същото време Европейската комисия е изправена пред критики за недостатъчна екологична оценка при някои от вече обявените промени. През септември 2024 г. Омбудсманът на ЕС започна разследване след жалби от неправителствени организации, че Брюксел е нарушил законодателството, като е прокарал промени без необходимата климатична оценка.