ЕС: Трудно ще упражним натиск върху Анкара
Париж смята да свика среща на международната коалиция за борба с "Ислямска държава"
Страните от ЕС заявиха днес, че са много разтревожени от турската военна операция в Северна Сирия, но признаха, че не могат да договорят съвместни действия, за да упражнят натиск върху Анкара, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Не притежаваме магически способности, но можем да упражним всичкия възможен натиск, за да сложим край на тези действия", заяви първият дипломат на Испания Жозеп Борел след пристигането си в Люксембург за среща на външните министри от ЕС.
Италия - един от основните оръжейни доставчици на Турция, прикани вчера за приемане на "европейски мораториум върху оръжейните продажби" за тази страна.
"Трудно е да стигнем до единодушни споразумения", призна Жозеп Борел, номиниран за ръководител на европейската дипломация в новата ЕК, която ще бъде оглавена от германката Урсула фон дер Лайен.
"Става дума за споразумения, сключени от всяка страна с Турция", и решението за спиране на продажбите е суверенно право на всяка страна членка, подчерта той.
"Испанското правителство е за спиранет на оръжейните продажби за Турция", увери Борел. Испания съобщи, че през декември ще изтегли ракетите си "Пейтриът", разположени от НАТО в Адана, на югоизточната турска граница.
Франция ще поиска днес бързо да бъде свикана среща на механизма за съгласуване на ЕС с цел изработване на съвместна позиция на общността, съобщи дипломатически източник.
Париж смята да свика и среща на международната коалиция за борба с "Ислямска държава", включваща САЩ и Турция, информира френският външен министър Жан-Ив Льо Дриан.
ЕС апелира все по-често да бъде сложен край на военната операция.
Изоставени от САЩ, сиирйските кюрди съобщиха вчера, че са сключили споразумение с режима на Башар Асад, предвиждащо изпращането на сирийски войски в северната част от страната, за да се противопоставят на бързо напредващите турски сили.
Ситуацията е смайваща, коментира люксембургският външен министър Жан Аселборн.
Турция - членка на НАТО, е на път да бъде санкционирана от други членки на алианса с оръжейно ембарго. "И какво ще стане, ако Сирия атакува Турция? Ще прибегнем ли до член 5?", запита той. Нападението срещу страна членка на пакта се разглежда като насочено срещу всички участнички, напомня АФП съдържанието на тази точка от устава на НАТО.
"Доста е на всеки ден злобата му", коментира пред АФП с цитат от Библията Жозеп Борел, като нарече хипотетична ситуацията, спомената от люксембургския му колега.