ЕС вдигна мерника на "ТикТок" за пристрастяващо съдържание и слаби мерки за защита на децата
Брюксел задължава социалните мрежи да контролират рисковете, свързани с психичното здраве и правата на най-малките
Имали ли сте чувството, че социалните мрежи ви подслушват? Колко пъти сте си говорили с ваши близки за намеренията ви да си купите нещо и то в момента, в който отворите някое приложение на телефона си, да се появи в изскачащите реклами?
Ако сте имали подобни преживявания, докато сърфирате в мрежата, то вие и още стотици милиони потребители като вас сте станали жертва на неправомерно използване на вашите данни от страна на онлайн платформите и апликациите, с които взаимодействате.
За да предотвратят тази груба намеса в цифровото ни лично пространство и да направят пребиваването ни в дигиталния свят по-безопасно, по-анонимно и по-сигурно, от ЕС въведоха през 2022 г. т. нар. Законодателен акт за цифровите услуги (ЗАЦУ). Той защитава най-вече малолетните и непълнолетните потребители от опасни стоки и незаконно съдържание, което може да се отрази на тяхното физическо и психическо здраве. Предлага помощ за справяне с кибертормоза и ограничава определени видове маркетингови практики в рамките на онлайн платформите, боравещи си с чувствителни данни. И не на последно място, дава подкрепа за оспорване на модерираното съдържание и опростява общите условия на сайтовете и приложенията
Мярката важи за страници, определени от европейските законодатели като МГОПТ-и (Много големи онлайн платформи и търсачки) с над 45 млн. активни потребители. В тази група влизат популярни имена като “Фейсбук”, “Ютюб”, “Екс” и “ТикТок”, като те трябваше да започнат да променят настройките си съгласно новоприетите разпореждания от 23 август 2023 г. Изненадващо обаче миналия понеделник Европейската комисия (EK) започна официално разследване срещу китайското приложение “ТикТок”, обвинявайки го, че не спазва правилата на ЗАЦУ и най-вече, че се е провалило да защити личните данни на децата.
“Безопасността и благосъстоянието на онлайн потребителите в Европа са от решаващо значение. “ТикТок” трябва да разгледа внимателно услугите, които предлага, и добре да осмисли рисковете, които те пораждат за своите потребители — както млади, така и стари. Сега комисията ще проведе задълбочено разследване”, заяви Маргрете Вестагер, изпълнителен заместник-председател на “Европа, пригодена за цифровата ера”.
Според ЕК съществуващите мерки за смекчаване на опасностите за малките потребители на китайското приложение, а именно инструментите за проверка на възрастта, използвани за предотвратяване на достъпа на малолетни лица до неподходящо съдържание,