Ето кои продукти от Украйна временно са забранени за внос
Ограничението не засяга транзита на стоки
Днес на заседанието си Министерският съвет взе решение, с което ограничава временно достъпа на редица продукти с произход Украйна до територията на нашата страна, съобщи на брифинг в Министерския съвет служебният министър на земеделието Явор Гечев.
Освен зърнени култури, през следващите два месеца България няма да допуска внос на още над 20 стоки от Украйна. Временната забрана ще бъде в сила от 24 април до края на юни. Става въпрос за:
- мека и твърда пшеница;
- пшенично брашно;
- семена от слънчоглед;
- слънчогледово масло;
- царевица;
- пчелен мед и пчелни продукти;
- сурово мляко;
- сухо мляко;
- млечен концентрат;
- орехи;
- лешници;
- яйца;
- птиче месо;
- свинско месо;
- овче и козе месо;
- ръж;
- ечемик;
- овесени ядки;
- сорго;
- елда;
- нишестета;
- инулин;
- пшеничен глутен;
- соя;
- ленено семе;
- рапица;
- вино;
- винен оцет;
- етилов алкохол.
Това уточниха от пресцентъра на правителството. Забраната няма да важи за транзита на храни от Украйна, в случай че стоките са в специализирани транспортни средства, запечатани и пломбирани на границата, без да се допуска разтоварване в страната ни.
Целта е да се предотвратят фалити на родните земеделски производители,
обясни служебният премиер Гълъб Донев. Страната ни е четвъртата след Полша, Словакия и Унгария, която налага забраната за внос на земеделска продукция от Украйна.
„България на практика последва примера на три други държави с опасенията, че нашият пазар е пренаситен от култури. Имаме продукция за няколко милиарда, която считаме, че ако не вземем мерки, трудно ще реализираме и ще търпим много сериозни загуби“, добави Гечев.
„Третият ни аргумент е, че така или иначе вече спрените коридори към редица други европейски държави ще бъдат пренасочени към Румъния и съответно през България и българското правителство реагира своеобразно информацията и правомощията, които има. Включително има сериозни опасения от съседни държави по отношение на фитосанитарните качества на редица от продуктите.
Знаете, че някои от държавите имат унищожена продукция, има положителни тестове за неразрешени в ЕС препарати“, изтъкна министърът.
Временната забрана за внос на храни от Украйна в България ще важи от 24 април до 30 юни, обяви още Гечев. Страната ни остава солидарна с Украйна и ще осигури транзит на храните през нашата територия.
Гечев нееднократно повтори, че България очаква да се приеме работещо общоевропейско решение за „коридорите на солидарността“
и не очаква страната ни да бъде санкционирана заради решението от днес.
При бърза реакция от страна на Брюксел забраната може да бъде отменена и преди 30 юни.
Министърът на икономиката Никола Стоянов обясни, че диалогът между засегнатите страни и ЕК е всекидневен.