€4 милиона възкресяват легендарното кино "Модерен театър"

Български режисьор и френски продуцент искат да превърнат сградата в европейски културен център

Култура
12:20 - 30 Ноември 2019
12178
€4 милиона възкресяват легендарното кино "Модерен театър"

Българският режисьор Александър Чобанов и френският продуцент Ишам Фаси-Фери искат да възстановят столичното кино "Модерен театър". "Като българин, аз и моят съдружник искаме да инвестираме в това място и да върнем този паметник на културата в неговата истинска функция", каза пред БТА Чобанов.

От 1989 г. той работи и живее в Париж, учил е и е специализирал е в Рим, Лондон и Москва. Негов спектакъл е номиниран за престижната театрална награда "Молиер".

По думите му "Модерен театър" е единственото по рода си място на Балканския полуостров. "Нашето намерение е тук да се прави българска и европейска култура - театър и кино, добави Чобанов. Заради статута си на паметник на културата, сградата не може да бъде превърната в търговски център или нещо друго".

За реставрацията са необходими много средства, които ние сме готови да осигурим, каза още Чобанов. Според него сградата е в плачевно състояние, най-належаща е смяната на покрива, както и цялата основна конструкция.

Възстановяването би отнело една година, през това време ние ще разработим програмата на центъра, добави той. Аз и моят съдружник Ишам Фаси-Фери сме в контакт с много културни институции, затова можем да популяризираме европейската култура в "Модерен театър".

Според Фаси-Фери инвестицията ще е между три и четири милиона евро, за да може проектът да се реализира по всички правила. Обявената продажна цена на сградата е 800 000 евро.

"Модерен театър" е първият киносалон в София и България, открит е на 4 декември 1908 г., 15 години след първите прожекции на братя Люмиер в Париж. Преди това на този адрес - бул. "Княгиня Мария Луиза" 26, е имало малка двуетажна къща с градинка. Проектът е възложен на архитект Димитър Начев от италианския предприемач Карло Вакаро. Той инвестира около един милион тогавашни лева.

Фасадата е с оригинални декоративни елементи в стил виенски сецесион. Салонът има места за около 400 зрители. През 1909 г. киносалонът става представител на "Пате фрер" за България и Македония. Прожектират се филми на "Гомон", "Матадор", "Нордиск къмпъни", "Амброзио", "Еклер".

"Модерен театър" финансира създаването на първите български хроникални филми. На 5 април 1910 г. е прожектиран "Българската армия", а по-късно - "Столица София" и "Български селски живот". През 1914 г. с негови средства е заснет и първият български игрален филм "Българан е галант". В същата сграда се намира и звукозаписната компания "Панавия", която издава шлагерите на Аспарух Лешников. През 1930 г. в киното за първи път е прожектиран филм със звук.

През 1947 г. то вече се казва "Цанко Церковски", а в края на 90-те години отново е "Модерен театър". През 1978 г. е обявено за архитектурно-строителен художествен паметник на културата от местно значение. През 2001 г. става частна собственост, а от 2013 г. преустановява дейността си на кино. В момента сградата е в плачевно състояние. Преди време бившето киното влезе в списъка от 40 сгради - паметници на културата, в центъра на София, които са в аварийно състояние и се рушат.