Европа намалява зависимостта си от руски уран
В началото на 2024 г. вносът на обогатен уран от Русия за Германия нарасна с близо 70%, според данни на Министерството на околната среда, енергетиката и климатичната защита на Долна Саксония. Въпреки това, този ръст е изолиран случай и не отразява общите тенденции в Европа, където вносът на руски уран рязко намалява, пише неправителствената организация Bellona.
Данни показват, че през 2024 г. Германия е внесла 68.6 тона уран от Русия, доставен за завода за производство на ядрено гориво в Линген, управляван от френската компания Framatome. Заводът произвежда гориво за реактори, включително за съветски тип VVER. Въпреки това, количеството е достатъчно за гориво за едва 3-4 големи реактора годишно и представлява само около 25% от общия внос на суровина за завода.
След закриването на последните ядрени централи в Германия през 2023 г., страната вече не разчита на тези доставки за вътрешни нужди, а произвежданото гориво се изнася за чужди ядрени централи.
Данните на Eurostat сочат, че вносът на обогатен уран от Русия в ЕС през 2024 г. е спаднал с повече от половина до по-малко от 100 тона в сравнение с 250 тона през 2023 г. Основните купувачи като Нидерландия и Швеция напълно спряха вноса от Русия още през 2022 г., докато Франция също значително намали покупките си.
До 2024 г. делът на Русия в доставките на обогатен уран за ЕС спадна до 15%, в сравнение с над 50% преди 2022 г. Същата тенденция се наблюдава и в САЩ, където вносът от Русия намаля с повече от половината.
Намаление се отчита и при доставките на ядрено гориво за съветски реактори в ЕС, като страните с такива мощности като България, Финландия и Словакия вече подписаха договори за алтернативни доставки. Очаква се до 2030 г. вносът на ядрено гориво и услуги за обогатяване от Русия да намалее с поне 60% спрямо нивата от 2022 г.