Европрокуратурата не е разследвала свой прокурор досега
През 2024 година са започнали 97 разследвания за измами с еврофондове в България

Започналото разследване на Европейската прокуратура (EPPO) срещу българския европрокурор Теодора Георгиева е безпрецедентно от създаването ѝ през 2020 година. Досега оглавяваната от Лаура Кьовеши институция не е разследвала свой прокурор. Колегиумът на Европейската прокуратура реши да започне административно разследване за възможни неправомерни действия от страна на българския европейски прокурор в рамките на текущо разследване на Европейската прокуратура, съобщиха в сряда от институцията.
През изминалата 2024 година EPPO е започнала 97 разследвания за измами с еврофондове в България, чийто предполагаем размер на средствата е 487,65 милиона евро. Това се посочва в годишен доклад на институцията.
Активните разследвания срещу страната ни от 2021 г. са общо 254, а предполагаемите щети за тези 4 години са общо 1,13 милиарда евро. 12 разследвания са за измама с ДДС с вероятни щети в размер на 443 млн. евро, а 17 са за престъпления с трансграничен характер.
Българският филиал на Европейската прокуратура е издал 10 обвинителни акта. 14 лица са обвинени за щети в размер на 6,27 милиона евро. Прекратени са били 17 дела срещу общо 35 души, а 14 дела и 27 лица са предадени на компетентните органи в страната, се посочва в годишния доклад на институцията.
Европейската прокуратура е независимата прокурорска служба на ЕС и отговаря за провеждането на разследвания, наказателното преследване и предаването на съд на извършителите на престъпления, засягащи бюджета на ЕС. Основна цел на този орган е борбата с измамите, включително трансгранични измами с ДДС, нанасящи щети на стойност над 10 млн. евро, изпиране на пари от активи, получени чрез ощетяване на бюджета на ЕС, корупция и присвояване на средства, засягащи фондовете на ЕС.
Европейската прокуратура е създадена с Регламент (ЕС) 2017/1939 на Европейския съвет, който беше приет от 22 държави от ЕС чрез процедура на засилено сътрудничество. Неучастващите държави от ЕС могат да решат да се присъединят към Европейската прокуратура на всеки един етап. Институцията започва да действа през 2020 година. Централата ѝ е със седалище в Люксембург и е съставена от колегия, в чийто състав влизат европейският главен прокурор и 22 европейски прокурори - по един от всяка участваща държава.