Флирт или вулгарност?
Съдебният процес срещу Жерар Депардийо поднови темата за сексизма във френското кино и възобнови движението „Аз също“ в страната

Съдебният процес в Париж срещу актьора Жерар Депардийо поднови темата за сексизма във френското кино и възобнови движението „Аз също“ в страната. Той е обвинен, че е опипвал две жени – декораторка и асистенка по време на снимките на филма Les volet verts през 2021 г. и ги е обсипвал с вулгарни коментари.
Прокурорът поиска Жерар Депардийо да бъде признат за виновен и да получи 18-месечна условна присъда и три години пробация. Независимо от искането на прокурора, Депардийо може да получи до пет години затвор и глоба от 75 000 евро, ако бъде признат за виновен. Съдебното решение ще бъде обявено на 13 май.
Жерар Депардийо призна, че на снимачната площадка през 2021 г. е хванал за ханша жената, която го обвинява в сексуално посегателство, като същевременно отрече жестът да е имал сексуален подтекст и обясни вулгарните си коментари с лошото си настроение.
Това е първият път, в който 76-годишният актьор се явява в съда по жалба от две жени, работили с него. От началото на движението #Аз също преди шест години различни обвинения в сексуално посегателство към него са отправили повече от 20 жени. От 2020 г. срещу него се води и разследване за изнасилване след оплакване актрисата Шарлот Арну.
Актьорът отрече обвиненията в открито писмо във в. „Фигаро“ от октомври 2024 г. той увери, че никога не е злоупотребявал с жена, а бил любвеобилен и със силен темперамент. Той обяснява поведението си и с това, че е "от друго време".
Подобна реакция на обвиненията имат и други представители на френското кино, които наричат вулгарността си флиртуване и внимание към жените.
Във Франция реакциите на движението #Аз също не са толкова силни, колкото в САЩ, където то се зароди.
Когато през 2017 г. се появи неговият еквивалент #BalanceTonPorc („Разкрий своята свиня“), то смути някои хора с власт, особено в областта на изкуството, където се гледа благосклонно на съблазняването, любовните афери и мачизма. Някои казаха, че #Аз също убива романтиката. През 2018 г. екранната легенда Катрин Деньов и още 99 известни французойки публикуваха отворено писмо във в. „Монд“, в което упрекнаха движението, че е отишло „твърде далеч“. Те защитиха флиртуването като част от психиката на французите и правото на мъжете „да преследват“ жените. За други обаче това звучеше не толкова като защита на флирта, колкото като разрешение за тормоз, прикрито с романтика.
Дори президентът Еманюел Макрон подкрепи това мнение. През декември 2023 г., малко след като документален филм показа как Депардийо прави сексуални коментари за младо момиче в Северна Корея, Макрон защити актьора по националната телевизия, като осъди „лова на хора“. Той отбеляза, че Жерар Депардийо е гордост за Франция. Забележката предизвика възмущение. Седмици по-късно Макрон изрази своето „съжаление“ за коментарите и каза, че е важно жените, които са жертви на насилие, да говорят открито, но подчерта правото на презумпция за невинност.
През 2020 г. по време на церемонията по връчването на наградите "Сезар" във Франция бяха организирани протести от активисти за правата на жените, тъй като режисьорът Роман Полански получи задочно наградата за най-добър режисьор. Полански се издирва от САЩ, защото е обвинен в изнасилване на 13-годишно момиче през 1977 г. Той обаче живее спокойно във Франция, поради липсата на договор за съдебно сътрудничество между двете държави. Въпреки протестите, на церемонията той получи и овации.
Франция е благосклонна и към Уди Алън. През 2022 г. той засне там филма си „Чист късмет“, след като филмовата индустрия в САЩ му обърна гръб заради обвиненията в сексуално посегателство, повдигнати от Дилън Фароу, която той осиновява като дете заедно с бившата си съпруга Миа Фароу. За разлика от Роман Полански срещу Уди Алън не е водено разследване за сексуално посегателство, нито са повдигани обвинения. Въпреки че винаги ги е отричал, за някои хора той се превърна в един от символите на сексуалното насилие.
Кариерата на актьора Джони Деп пострада силно след скандала за домашно насилие и съдебното дело заведено от бившата му събруга Амбър Хърт, макар и той да беше до голяма степен оправдан. Договорът му за участие във поредицата „Карибски пирати“ беше прекъснат, но през 2023 г. той получи ролята на Луи XV във филма „Жана дю Бари“, остана и лице на парфюм на „Диор“.
От обвинения за сексуални престъпления обаче пострадаха водещи представители на френското кино и култура. През февруари режисьорът Кристоф Руджа беше осъден на две години домашен арест и две години условно за сексуално посегателство върху актрисата Адел Енел, когато е била на 12 до 15 години в началото на този век. Той отричаше да е извършил каквото и да било нарушение. Енел беше първата известна актриса във Франция, която обвини филмовата индустрия, че си затваря очите за сексуални посегателства след появата на движението #Аз също.
През 2024 г. актьорът и режисьор Никола Бедос също беше осъден за сексуално престъпление.
През същата година актрисата Жудит Годреш свидетелства в Сената (пред парламентарна комисия), като обвини двама режисьори - Беноа Жако и Жак Доайон, че са злоупотребили сексуално с нея, когато е била дете. И двамата мъже отричат обвиненията, но след жалбите на актрисата и други нейни колежки се оплакаха, че са били жертви на неприемливо поведение от страната на Жако и Доайон, както и на други френски кинодейци.
Миналата година Жудит Годреш представи на кинофестивала в Кан 17-минутния си късометражен филм Moi aussi (Аз също), посветен на сексуалното насилие. Той е създаден със съдействието на хиляда жертви, които се отзоваха на нейния призив.
След смъртта на легендата на френското кино Ален Делон миналата година, много актриси напомниха за некоректното му поведение към жените.
Призована като свидетел от защитата на 76-годишния Жерар Депардийо, Фани Ардан увери съда, че никога не е ставала свидетел на жест от страна на актьора, който да сметне за "шокиращ".
Жерар Депардийо е носител на награди "Сезар" за ролите си в "Последното метро" на Франсоа Трюфо и "Сирано дьо Бержерак" на Жан Пол-Рапно. Той десетилетия наред е смятан за "свещено чудовище" на френското кино и се радва на световна слава, преди да стане обект на множество обвинения в сексуално насилие.