Френските производители на гъши дроб търсят начин да не нараняват гъските
Сегашният вариант е поставяне на тръбичка в гушата на птицата
"Когато внукът ми беше на четири години, ми каза: "Дядо, не наранявайте гъските", споделя Марсел Мецлер, производител на "фоа гра" (специално приготвен черен дроб от угоена гъска или патица - бел.ред.) от почти 40 години в Елзас, в Североизточна Франция. Оттогава той експериментира с алтернатива на механичното принудително угояване на птиците, пише Франс прес, цитирана от БТА.
Според Мецлер е необходимо да се намери начин гъската сама да се угоява, без да се прибягва до обичайната тръбичка, която се поставя в гушата на животното, за да вкарва смес от вода и царевица.
Въпреки че много европейски страни забраниха тази практика, Франция остава водещият производител и потребител на гъши дроб в света.
Според проучване на браншовата организация на производителите гъши дроб (CSA/Cifog) през декември близо седем от десет французи (69 на сто) са решили да се почерпят с деликатеса за празниците.
За да постигне целта си, Марсел Мецлер разчита на естествената склонност на гъските да се хранят прекомерно с наближаването на периодите на миграция.
"Давахме им нормална храна и постепенно ги свикнахме с много други неща", обяснява той.
На няколко километра от магазина му в Гюбершвир, недалеч от германската граница, ято гъски се клатушкат с издути кореми.
Плодове, царевица, напоена с мед, джинджифилов хляб и дори шпецле (вид яйчена паста - бел.ред.) - елзаските гъски и патици са се научили да се хранят сами и да го правят от шест до седем пъти на ден.
В северната част на Елзас, в Ебербах, 37-годишната Алине Майер също се е заела с подобен експеримент.