Г-20 може да замрази дълговете на бедните страни

Икономика
12:36 - 13 Април 2020
2019
Г-20 може да замрази дълговете на бедните страни

Страните от Г-20 възнамеряват да предложат на държави с по-ниски доходи мораториум върху плащанията по двустранни кредитни споразумения. Идеята е част от план за борба с пандемията от коронавирус и предотвратяване на дългова криза в страните с нововъзникващи пазари.

Това съобщаваща в."Файненшъл таймс", като се позовава на високопоставен представител на групата.

Предложението предвижда замразяване на плащанията по суверенните дългове за шест или девет месеца, а евентуално и до 2021 година, както призоваха миналия месец Международният валутен фонд (МВФ) и Световната банка, посочва източникът.

Предложението най-вероятно ще бъде съгласувано на срещата на министрите на финансите от Г-20 по-късно тази седмица.

Богатите страни и международните организации ще използват периода на мораториума, за да разработят ясни критерии за всяка страна за бъдещето на задълженията - дали това ще бъде отписване, отсрочка или преструктуриране на задълженията, уточнва БТА.

На фона на пандемията от коронавирус се натрупват опасения за дълговата стабилност на множество страни с ниски доходи, които взеха големи кредити след финансовата криза от 2008 година и сега нямат ресурси да се справят с икономическите проблеми, породени от разпространението на COVID-19.

Освен здравната криза, те се борят с висока задлъжнялост, бюджетни дефицити, срив на приходите и отслабване на валутите.

"Файненшъл таймс" отбелязва, че страните, получили пряка помощ с цел развитие от други държави, тази година трябва да изплатят по дълговете си около 40 млрд. долара, от които 18 млрд. долара по междудържавни заеми.

Според изданието Китай би могъл да се противопостави на съгласувани действия на Г-20 в тази сфера, тъй като той е голям кредитор на редица от най-бедните страни в света.

Според източника обаче Пекин също е готов да поеме съответните ангажименти. 

МВФ и Световната банка по-рано призоваха да бъде замразено обслужването на дълговете на 76 страни, които имат право да получават помощ от Международната асоциация за развитие, припомня ТАСС. Това са близо 40 държави от Африка, редица страни от Латинска Америка и Югоизточна Азия, Афганистан, Йемен, Монголия, Киргизстан, Косово, Молдова, Таджикистан и Узбекистан.