Гърция мести стотици мигранти

Атина е основната врата на Европа за търсещите убежище от Сирия, Афганистан и Ирак

Свят
14:50 - 02 Септември 2019
2253
Гърция мести стотици мигранти

Гърция започна преместването на стотици търсещи убежище от лагер на остров Лесбос, приютяващ около четири пъти повече от броя на хората, за които е построен.

Над 11 000 бежанци и мигранти, повечето от които избягали от война или бедност в Близкия Изток, Азия или Африка, са държани в Мория в най-големия мигрантски лагер в Европа.

Около 635 души, предимно семейства, се качиха на пътнически кораб за съоръжения в Северна Гърция, а други трябва да напуснат по-късно през деня, съобщава „Катимерини“.

Преместването на търсещите убежище от островни лагери в континенталната част е част от правителствените мерки, обявени на 31 август за справяне с нарастващия брой мигранти. Всичките пет официални островни лагера на Гърция са над капацитета. Мория, който е използвана военна база, беше подложен на критики от хуманитарните организации заради тежките си условия на живот. В момента той приютява най-много хора от три години и насилието не е рядкост. Афганистанско момче беше убито в сбиване там миналия месец, а жените съобщиха на групите за помощ, че често се чувстват в опасност.

Гърция е основната врата на Европа за търсещите убежище от Сирия, Афганистан и Ирак и е поела повече от половината от 56 000 мигранти, акостирали на северния бряг на Средиземноморието тази година. Броят е малък в сравнение с близо 1 милион души, които избягаха в Северна Европа през Гърция през 2015 г., съгласно споразумение между ЕС и Анкара през март 2016 г., преди да прекъсне потока. Но мигрантите все още оказват натиск върху гръцките съоръжения. Около 7 000 души акостираха на бреговете на Гърция миналия месец, което е най-голям брой от сключването на сделката. Само миналия четвъртък пристигнаха повече от дузина лодки с около 600 мигранти, което накара правителствения съвет за външни работи и отбрана да проведе спешна сесия. За да ограничи притока, Гърция също планира да засили граничния си контрол и да ускори депортирането на отхвърлените лица, търсещи убежище.