Газът падна под $2950, петролът задържа цена
Цената на газа в Европа падна под 2950 долар за 1000 куб. м в ранната търговия днес, сочат данни от лондонската борса ICE. Намалението спрямо предходната търговска сесия е с около 7 на сто.
Цената на септемврийските фючърси на хъба TTF в Нидерландия слезе до 2938 долара за 1000 куб м. или 286 евро за мегаватчас.
Миналата седмица спотовата цена на газа в Европа прескочи 3500 долара за 1000 куб. м за пръв път от март и доближи достигнатия тогава рекорд от 3900 долара.
Върху цената влияе както покачването на азиатските фючърси, така и очакването подаването на газ по "Северен поток-1" да бъде спряно за три дни между 31 август и 2 септември.
Цените на петрола останаха без сериозна промяна в ранната търговия в Азия днес под натиска на очакванията, че ОПЕК ще съкрати добива, което пък беше балансирано от речта на председателя на УФР Джером Пауъл в Джаксън Хоул, че вдигането на лихвите ще продължи, а това от своя страна е напът да свие потреблението.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, референтен за Европа, с доставка през октомври спаднаха с 27 цента или 0,3% до $ 100,72 за барел и изтриха печалбите от предходната сесия.
Американският лек суров петрол добави 2 цента до 93,08 долара за барел.
Върху цената на петрола влияе и силният долар, чийто индекс днес се покачи до 109,16, или ръст от 0,3 на сто. Силният долар прави петрола по-скъп за купувачите, опериращи в други валути.
ОПЕК се очаква скоро да реши дали и с колко да намали добива, за да компенсира евентуалното връщане на Иран на световните петролни пазари, както и свиването на потреблението под натиска на страховете от глобална рецесия. Идеята на Саудитска Арабия за намаляване на производството вече се подкрепя от ОАЕ и Оман.