Гешев проверява дали Васил Божков е спонсорирал партии
Хазартният бос е развивал широкоспектърна криминална дейност, заяви главният прокурор
Укриващият се олигарх с 18 обвинения Васил Божков е развивал широкоспектърна криминална дейност. Това стана ясно от думите на главния прокурор Иван Гешев в интервю за Канал 3. Ужилването на хазната със 700 млн. лв. и иманярската дейност са много малка част от нея, категоричен бе обвинител №1.
Гешев обясни, че в едното досъдебното производство (което е с икономическа насоченост – б.р.) срещу Божков ще се проверява дали хазартният бос е плащал на политически проекти през годините. Преди десетина дни стана ясно, че Божков е теглил огромни суми около местните избори миналата година, а самият той е подкрепял кампанията на отлюспилата се поне публично от комунистите Мая Манолова.
В същото време срещу родния бизнесмена се води и друго досъдебно производство с криминална насоченост, подчерта още Гешев.
"Казах, че има депозиран сигнал до главния прокурор. На другия ден се появиха няколко, вече са над 10. Сигналите са срещу различни лица, а дали е достоверен може да прецени само компетентен прокурор", обясни той.
"Г-н Божков има широкоспектърна дейност, като един малък сегмент е културно-историческата дейност, която ние наричаме и артефакти. До момента са иззети над 4000 артефакта, твърде вероятно е те да надхвърлят 10 000 или 20 000 артефакти при регистрирани едва 200. По голяма част от тези културно-исторически ценности има следи от пръст", разкри главният прокурор.
"Ще бъдат събирани доказателства във всякакви насоки, стига да имат значение за досъдебното производство. За никого не е тайна, че връзката на сенчестия бизнес с политическата класа я има още от началото на прехода. Тя е видима за всички български граждани", обясни Гешев.
"Стратегията на всички олигарси е една и съща - стремят се да покрият всеки спектър, за да няма празно", категоричен е обвинител №1.
"Заявката за политическия проект от страна на Васил Божков е един от начините той да се защити от повдигнатите му обвинения. Това показва дългогодишните зависимости, които се изграждат в България", посочи главният прокурор.
"Тези обвинения са много сериозни - част от тях са за невнесени 700 млн. лв. данъци, с които можеше да се плащат 15-16 години пенсионерските надбавки за Коледа. Част от тях са за културно-историческите ценности", уточни той.
"До колкото съм запознат, в едно от досъдебните производства е възложена проверка на ДАНС. ДАНС не е бил уведомяван за съществуващи задължения. Дали е възможно да се разнасят суми в чували? Чисто теоритично, както и практически, не е невъзможно. Има много свидетелески показания, че пари са превеждани от поставени кухи фирми и теглени от конкретни лица. Друг е въпросът дали се е случило с Божков. Събират се доказателства. Г-н Божков има широкоспектърна дейност, като малък сегмент са националните исторически ценности. Законно регистрираните предмети са 200, а са иззети хиляди", разкри още главният прокурор. Той обясни, че предметите са откраднати от българския народ, защото са собственост на държавата.
Гешев коментира и твърденията, че Божков не е искал такса "спокойствие": "Каквото и да кажа, ще е спекулация. Трябва да бъде ясно, понеже казахте подкупи, виновен е този който дава, както и този който получава. Тази защитна стратегия, че който дава е невинен, а този който взима е виновен, не е изъдржано от юридическа гледна точка", коментира главният прокурор.
"Новите бизнесмени искаха да се избелят с новата политическа класа. Връзките след 70-та година явно продължава да съществува. Стратегията на всички олигарси е една и съща - стремят се да покрият целия спектър, за да няма празно", обясни Гешев.
"Всички бяха щастливи и живееха в правова държава, докато никой не им потърси отговорност. Всичко беше наред, държавата беше демократична. Моментът, в който прокуратурата им повдигна обвинения, се оказва, че България като член на ЕС, не е правова държава", заяви той по повод повдигнатите обвинения срещу Баневи, Арабаджиеви и Васил Божков.
"Създаде се една класа от много богаташи. С тези пари достигаш влияние, власт и политически цели. Те дават усещане, че си нещо над държавата. Затова виждате какво прави прокуратурата. Реалността от този криминален преход трябва да бъде разкъсана", категоричен е той.
Гешев коментира и връзката между Васил Божков и шефа на Би Ти Ви. "Ако има някакви данни за извършени престъпления там, ще се следят от контролните органи и ще се види. Това е въпрос, който вие журналистите можете да решите", обърна се той към водещия на предаването Любо Огнянов.
Главният прокурор обясни, че Васил Божков и Цветан Василев могат да бъдат екстрадирани с политически решения. "Ако не беше така, тези хора щяха да отидат в друга страна от ЕС. Ако приемем, че не сме правова държава, Франция правова държава ли е? Хунта има ли в Испания? Оказа се, че имаше там, но както виждате, вече са в ареста", заяви той. "Не отиват в друга правова държава, защото стандартите са на базата на закона и не се взимат политически решения по този повод", допълни Гешев.
"В списъка на Бобоков има почти всички имена от прехода. Има различни предположения. Ако има доказателства какво точно представлява този списък, ние сме открити към българските граждани", заяви главният прокурор.