Голям научен пробив: Хора с болни мускули не хващат СПИН

100 души по света са защитени срещу смъртоносния синдром

Здраве
13:27 - 30 Август 2019
3366
Голям научен пробив: Хора с болни мускули не хващат СПИН

Изключително рядка генна мутация, отговорна за вид мускулна дистрофия, от която са засегнати стотина души, създава естествен имунитет срещу вируса на СПИН, оповестиха испански учени, цитирани от Франс прес. Те се надяват, че резултатите от изследването им ще допринесат за разработване на нови лекарства срещу вируса ХИВ. 

Става въпрос за втора генна мутация, която е резистентна към ХИВ. Досега бе известно за съществуването на една-единствена подобна генна мутация - предадената на "пациента от Берлин" Тимъти Браун, който бе излекуван от заразяване с ХИВ чрез трансплантация на стволови клетки, съдържащи рядка мутация на гена CCR5, създаващ естествен имунитет срещу вируса.

Новата мутация е свързана с гена TNPO3 и е много по-рядка - открита е преди години у семейство в Испания, засегнато от изключително рядък вид мускулна дистрофия.

Учените си дали сметка, че специалисти в изследванията върху ХИВ се интересуват от въпросния ген, защото играе роля за проникването на вируса във вътрешността на клетките. Авторите на изследването се свързали с генетици в Мадрид, които решили да направят опит в лабораторна среда да заразят кръв от членове на испанското семейство с вируса на СПИН. Оказало се, че лимфоцитите на засегнатите от изключително редкия вид мускулна дистрофия са резистентни към ХИВ. Вирусът не проникнал в клетките. 

"Това ни помага да опознаем по-добре проникването на ХИВ в клетките", заяви ръководителят на изследването Хосе Алками от университета Карлос Трети в Мадрид. Резултатите от изследването са публикувани в PLoS Pathogens.