Грандиозният културен център "Ататюрк" отвори врати в Истанбул (СНИМКИ)
Президентът Ердоган откри двореца в деня на националния празник на Турция
В Истанбул днес бе открит тържествено новият културен център "Ататюрк" на площад Таксим, съобщиха турските медии. Откриването на центъра стана в деня на честването на националния празник - 98-та годишнина от основаването на турската република. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, съпругата му Емине Ердоган, лидерът на Партията на националистическото действие Девлет Бахчели и министри от правителството заедно прерязаха лентата при откриването на центъра.
Новият културен център "Ататюрк", който носи името на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк, е изграден на мястото на старата сграда, разрушена през 2018 г. Строежът на новата сграда започна през 2019 г. Архитектурният проект е на Мурат Табанлъоглу, син на архитекта на предишната сграда Хаяти Табанлъоглу.
Новата сграда е със застроена площ от 96 000 квадратни метра и включва пет блока. В нея е разположена нова опера с 2500 места, както и киносалон, библиотеки, кафенета, ресторанти, изложбени зали.
Голямата зала, в която се помещава операта, е със сферична форма и площ от близо 4 500 квадратни метра. Сферата е облицована с 15 000 ръчно изработени червени керамични плочки.
Културният център "Ататюрк" е бил построен през 1969 г. като дворец на културата, който да представя съвременна и светска Турция, припомня ДПА. Той е бил обновен и отворен отново през 1977 г. след пожар през 1970 г. През 2008 г. сграда на центъра е затворена и престава да се използва.
Културният център "Ататюрк" се превърна също в символ на антиправителствените протести за Гези през 2013 г., тъй като той бе разположен близо до парка Гези в Истанбул, припомня ДПА. Протестите избухнаха след плановете на тогавашния премиер, а сега президент Реджеп Тайип Ердоган, за разрушаване на парка и културния център.
Демонстранти окупираха тогава културния център "Ататюрк", противопоставяйки се на плановете за разрушаването му. Ердоган бе определил центъра като символ на "маргиналната идеология" на демонстрантите.